Karli V [a] [b] (24 shkurt 1500 – 21 shtator 1558) ishte Perandori i Shenjtë Romak dhe Arqiduka i Austrisë nga 1519 deri në 1556, Mbret i Spanjës si Karli I nga 1516 deri në 1556 dhe Lord i Vendeve të Ulëta si Duka titullar i Burgundisë nga 1506 deri në 1555. Ai ishte trashëgimtari dhe më pas kreu i Shtëpisë në rritje të Habsburgëve gjatë gjysmës së parë të shekullit të 16-të. Dominionet e tij në Evropë përfshinin Perandorinë e Shenjtë Romake, duke u shtrirë nga Gjermania në Italinë veriore me sundim të drejtpërdrejtë mbi tokat e trashëgimisë austriake dhe vendet e ulëta Burgundiane, dhe Spanjën me zotërimet e saj të mbretërive italiane jugoreNapolit, Siçilisë dhe Sardenjës . Në Amerikë, ai mbikëqyri si vazhdimin e kolonizimit afatgjatë spanjoll, ashtu edhe një kolonizim jetëshkurtër gjerman . Bashkimi personal i territoreve evropiane dhe amerikane të Karlit V ishte koleksioni i parë i mbretërive të emërtuara " perandoria në të cilën dielli nuk perëndon kurrë ". [1]

Karli V
Portreti i Karlit të V të ulur në një karrige
Portreti i Karlit V, një portret i vitit 1548 nga artistët Titian dhe Lambert Sustris
Mbretërimi28 Qershor 1519 –
27 Gusht 1556
KurorëzimiKurorëzim
ParaardhësMaksimiliani I
PasardhësFerdinandi I, Perandor i Shenjtë Romak
Mbret i Spanjës
Mbretërimi14 Mars 1516 – 16 Janar 1556
PasardhësFilipi II
BashkëmonarkJoanna (deri në 1555)
Arqidukë i Austrisë
si Karli I
Mbretërimi12 Janar 1519 – 21 Prill 1521
ParaardhësMaksimiliani I
PasardhësFerdinandi I
si Karli II
Mbretërimi25 Shtator 1506 – 25 Tetor 1555
ParaardhësFilipi I i Kastijës
pasardhësFilipi II i Spanjës
Bashkëshorte
(m. 1526; died 1539)
Fëmijë
ShtëpiaHabsburge
I atiFilipi I i Kastijës
E ëmaJoana, Mbretëreshë e Kastijës
U lind24 Shkurt 1500
Gent,Flandër
Vdiq21 Shtator 1558
Manastiri i Yuste, Extremadura
Varrimi22 Shtator 1558
El Escorial, Spanjë
Besimikatolik
Nënshkrimi

Karli lindi në Flandër me baba kryedukën e Habsburgëve, Filipi i Bukur, djali i perandorit Maksimilian I dhe Marisë së Burgundisë, dhe mama Joanën e Kastiljes, fëmija më i vogël i Isabelës I të Kastiljes dhe Ferdinandit II të Aragonit, monarkëve katolikë të Spanjës . Trashëgimtari i katër gjyshërve të tij, Karli trashëgoi të gjitha zotërimet e familjes së tij në një moshë të re. Pas vdekjes së babait të tij Filip në 1506, ai trashëgoi Holandën Habsburge, të mbajtur fillimisht nga gjyshja e tij nga babai, Mari. [2] Në 1516, duke trashëguar bashkimin dinastik të formuar nga gjyshërit e tij nga nëna,Isabela I dhe Ferdinand II, ai u bë Mbret i Spanjës si bashkëmonark i Kurorave të Kastiljes dhe Aragonit titull që e ndau me nënën e tij, e cila u konsiderua e paaftë për të sunduar për shkak të një sëmundje mendore. Zotërimet e Spanjës në kohën e ngjitjes së tij në fron përfshinin gjithashtu kolonitë kastijane të Indive Perëndimore dhe Kryesoren Spanjolle, si dhe mbretëritë aragoneze të Napolit, Siçilisë dhe Sardenjës. Me vdekjen e gjyshit të tij Maksimilian nga babai në 1519, ai trashëgoi Austrinë dhe u zgjodh për ta pasuar atë si Perandor i Shenjtë Romak. Ai zgjodhi emrin Perandorak Karli V si titullin e tij kryesor, dhe u vetëquajtur si një Karl i Madh i ri. [3]

Karli V rijetësoi konceptin mesjetar të monarkisë universale . Pa një kryeqytet fiks, ai bëri 40 udhëtime nëpër entitete të ndryshme ku sundonte ; ai kaloi një të katërtën e mbretërimit të tij duke udhëtuar brenda mbretërive të tij. [4] Edhe pse perandoria e tij erdhi tek ai në mënyrë paqësore si trashëgimi nga martesat strategjike, ai e kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij duke bërë luftë, duke shteruar të ardhurat e tij mbretërore dhe duke u lënë borxhe pasardhësve të tij në përpjekjen e tij për të mbrojtur integritetin e Perandorisë së Shenjtë Romake nga Reformimi Protestant, zgjerimi i zotërimeve muslimane të Perandorisë Osmane dhe në një seri luftërash kundër Francës . [5] [6] Luftërat Perandorake u luftuan nga Landsknechte gjermane, tercios spanjollë, kalorës burgundianë dhe condottieri italianë. Karli V mori hua nga bankierët gjermanë dhe italianë dhe, për të shlyer këto kredi, ai u mbështet në ekonominë protokapitaliste të vendeve të ulëta dhe në rrjedhjen e metaleve të çmuara, veçanërisht të argjendit, nga Spanja e Re dhe Peruja drejt Spanjës, gjë që shkaktoi inflacion të përhapur . Gjatë mbretërimit të tij zotërimet e tij u zgjeruan nga pushtimi spanjoll i perandorive Azteke dhe Inka nga konkuistadorët spanjollë Hernán Cortés dhe Francisco Pizarro, si dhe themelimi i Klein-Venedig nga familja gjermane Welser në kërkim të El Dorados legjendar. Për të konsoliduar pushtetin në fillim të mbretërimit të tij, Karli mposhti dy kryengritje në Spanjë ( Revolta e Comuneros dhe Revolta e Vëllazërisë ) dhe dy rebelime gjermane ( Revolta e Kalorësve dhe Revolta e Madhe e Fshatarëve ). Ai shtypi një rebelim të madh të kolonistëve spanjollë në Peru në vitet 1540.

I kurorëzuar mbret në Gjermani, Karli mbajti anën e Papës Leo X dhe e shpalli Martin Luterin një të jashtëligjshëm në Dietën e Wormsit (1521). [7] Në të njëjtin vit, Françesku I i Francës, i rrethuar nga zotërimet e Habsburgëve, filloi një luftë në Itali që zgjati deri në Betejën e Pavias (1525), e cila çoi në burgimin e përkohshëm të mbretit francez. Çështja protestante u rishfaq në 1527 kur Roma u plaçkit nga një ushtri e ushtarëve rebelë të Karlit, kryesisht të besimit luteran. Në vitet në vijim, Karli V mbrojti Vjenën nga turqit dhe mori një kurorëzim si Mbret i Italisë dhe Perandor Romak i Shenjtë nga Papa Klementi VII . Në 1535, ai aneksoi Dukatin e zbrazët të Milanos dhe pushtoi Tunisin . Megjithatë, humbja e Budës gjatë luftës për mbretërinë e Hungarisë dhe ekspedita e Algjerit në fillim të viteve 1540 frustroi politikat e tij antiosmane. Pas vitesh negociata, Karli V kishte arritur një marrëveshje me Papa Palin III për organizimin e Këshillit të Trentit (1545). Refuzimi i Lidhjes Luterane Schmalkaldic për të njohur vlefshmërinë e këshillit çoi në një luftë, të fituar nga Karli V me burgosjen e princave protestantë. Megjithatë, Henriku II i Francës i ofroi një mbështetje të re çështjes luterane dhe forcoi një aleancë të ngushtë me sulltanin osman Sulejmani i Madhërishëm .

Në fund të fundit, Karli V pranoi Paqen e Augsburgut dhe braktisi projektin e tij shumëkombësh me një seri abdikimesh në 1556 që ndanë domenet e tij trashëgimore dhe perandorake midis Habsburgëve spanjollë, të kryesuar nga djali i tij Filipi II i Spanjës, dhe Habsburgëve austriakë, të kryesuar nga vëllai i tij Ferdinand . Ferdinandi kishte qenë Archduke i Austrisë në emër të Charles që nga viti 1521 dhe pasardhësi i caktuar si perandor që nga viti 1531 . [8] [9] [10] Dukati i Milanos dhe Holanda Habsburge gjithashtu u lanë në bashkim personal me Mbretin e Spanjës, megjithëse fillimisht i përkisnin gjithashtu Perandorisë së Shenjtë Romake. Dy dinastitë Habsburge mbetën aleate deri në zhdukjen e linjës spanjolle në 1700. Në 1557, Charles u tërhoq në Manastirin e YusteExtremadura dhe vdiq atje një vit më vonë.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>

  1. ^ Pagden, Anthony quoting Ariosto, Peoples and Empires: A Short History of European Migration, Exploration, and Conquest from Greece to the Present.
  2. ^ Charles Quint, prince des Pays-Bas (në frëngjisht). La Renaissance du Livre. 1943.
  3. ^ Leitch, S. (2010). Mapping Ethnography in Early Modern Germany: New Worlds in Print Culture. Springer. ISBN 978-0230112988 – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ferer, Mary Tiffany (2012). Music and Ceremony at the Court of Charles V: The Capilla Flamenca and the Art of Political Promotion (në anglisht). Boydell Press. ISBN 978-1843836995.
  5. ^ MacCulloch, D. (2 September 2004).
  6. ^ Armitage, D. (2000). The Ideological Origins of the British Empire. Cambridge University Press. fq. 32. ISBN 978-0521789783. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Smedley, Edward (1845). Encyclopædia metropolitana; Volume 17 (në anglisht). London.
  8. ^ Kanski, Jack J. (2019). History of the German speaking nations (në anglisht). ISBN 978-1789017182.
  9. ^ Pavlac, Brian A.; Lott, Elizabeth S. (2019). The Holy Roman Empire: A Historical Encyclopedia [2 volumes]. ABC-CLIO. ISBN 978-1440848568 – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ Wilson, Peter H. (2010). The Thirty Years War, a sourcebook (në anglisht). ISBN 978-1137069771. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2022.