Katamaranët janë anije ose varka me vela me dy barqe.

Një Brady 45 në lagë

Shih edhe Redakto

  Commons: Catamaran sailboats – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Catamarans – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale