Hape menynë kryesore

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1965-66.

Kategoria Superiore 1965-66
Sezoni 1965-66
Fituesi 17 nëntori
Zbritjet Erzeni
Golshënuesi
më i mirë
Saimir Dauti (Dinamo)
‹‹ Kategoria e Parë 1964-65 Kategoria e Parë
1966-67
 ››

Ky ishte Kampionati i 31-të i Shqipërisë. Nisi më 1965 dhe përfundoi më 1966[1].

Klasifikimi dhe rezultatet*Redakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 17 nëntori 22 18 2 2 53 14 38
2 Partizani 22 17 4 1 45 12 38
3 Dinamo 22 11 7 4 40 17 29
4 Vllaznia 22 7 9 6 29 20 23
5 Labinoti 22 7 8 7 29 32 22
6 Lokomotiva 22 5 10 7 14 21 20
7 Besa 22 5 9 8 18 26 19
8 Skënderbeu 22 5 9 8 21 31 19
9 Flamurtari 22 5 5 16 26 26 15
10 Tomori 22 5 4 13 18 34 14
11 Traktori 22 5 3 14 18 38 13
12 Erzeni 22 3 6 13 12 48 12

Finale për titullinRedakto

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

1. 17 nëntori
 

Josif Kazanxhi, Bahri Ishka, Ilir Elini, Bujar Tafaj, Fatmir Frasheri, Skender Halili, Gezim Kasmi, Nuri Bylyku, Ali Mema, Luigj Bytyci, Niko Xhacka, Tomorr Gjoka, Pavllo Bukoviku, Rexhep Bathorja, Skender Hyka, Gezim Saraci, Osman Mema, Vaso Konomi, Aurel Verria. Trajner: Myslym Alla.

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto