Hape menynë kryesore

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1982-83.

Kategoria Superiore 1982-83
Sezoni 1982-83
Fituesi Vllaznia
Zbritjet Besëlidhja
Golshënuesi
më i mirë
Dashnor Bajaziti (Besa)
‹‹ Kategoria e Parë 1981-82 Kategoria e Parë
1983-84
 ››

Ky ishte Kampionati i 47-të i Shqipërisë. Nisi më 22 gusht, 1982 dhe përfundoi më 29 maj, 1983[1].

Klasifikimi dhe rezultatetRedakto

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Vllaznia 26 12 10 4 39 19 34
2 Partizani 26 13 8 5 32 17 34
3 17 Nëntori 26 12 8 6 38 26 32
4 Flamurtari 26 11 8 7 28 23 30
5 Luftëtari 26 11 7 8 25 21 29
6 Lokomotiva 26 10 8 8 27 24 28
7 Skënderbeu 26 8 9 9 24 21 25
8 Dinamo 26 8 9 9 29 30 25
9 Labinoti 26 7 10 9 19 28 24
10 Tomori 26 6 10 10 15 24 22
11 Besa 26 6 9 11 28 35 21
12 Traktori 26 6 9 11 23 38 21
13 Naftëtari 26 6 8 12 23 38 20
14 Besëlidhja 26 5 9 12 16 22 19

Përbërja e skuadrës fitueseRedakto

1. Vllaznia Shkodër
 

Ferid Rragami, Faslli Fakja, Artan Pali, Fatbardh Jera, Hysen Dedja, Azis Gruda, Luan Vukatana, Hysen Zmijani, Viktor Briza, Fatmir Pacrami, Genc Boshnjaku, Ferid Borshi, Isa Sukaj, Astrit Hafizi, Gjergj Kushe, Ardian Bushati, Seit Canga. Trajner: Ramazan Rragami.

LiteraturaRedakto

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

ReferimeRedakto