Kaur ose Kaurr ishte emër me të cilin myslimanët shqiptar quanin me përbuzje ata që nuk ishin të fesë islame (i krishterë). Kaurr hyri në gjuhën shqipe nga fjala persiane gebr (گبر). Ishte përdorur për të karakterizuar jo-myslimanët, veçanërisht grekët në periudhën osmane.

Kaurret pirja e chibouk (duhanin) me pashain e Dardanelet, ilustrim i librit nga 1839.

Në vitin 1856, në Perandorinë Osmane dhe duke jetuar brenda Perandorisë Osmane, pavarësisht nga feja e të gjithëve që kanë të drejta të barabarta me njëra-tjetrën me Ediktin e Reformit, fjala Gavur (گور), duke përfshirë shumë fjalë të ulura, është ndaluar.

Shih edheRedakto

BurimRedakto

  • Gawrych, George (2006). The Crescent and the Eagle: Ottoman rule, Islam and the Albanians, 1874–1913. London: IB Tauris. f. 16. ISBN 9781845112875. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)