Kiss është një bend hard rock / heavy metal, i formuar në New York City, SHBA, në vitin 1972 mbas iniciativës e Gene Simmons e Paul Stanley, anëtarët edhe dy lider-at historik e grupit.

KISS logo.png
W0854-Hellfest2013 Kiss 69933.JPG
Kiss në koncert në Hellfest, 2013; nga e majta në të djathtë: Gene Simmons, Paul Stanley, Eric Singer e Tommy Thayer
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svgNew York City, NY, USA
ZhanriHard rock
Glam rock
Heavy metal
LabelCasablanca, Mercury, Sanctuary, Kiss Records
Vite aktiv1973 -
Anëtarët
Gene Simmons
Paul Stanley
Eric Singer
Tommy Thayer
Ish-anëtarët
Peter Criss
Ace Frehley
Eric Carr (i vdekur)
Vinnie Vincent
Mark St. John (i vdekur)
Bruce Kulick
Webfaqja
www.kissonline.com

PersoneliRedakto

Anëtarët aktualëRedakto

Anërarët historikRedakto

DiskografiaRedakto

Studio albumeRedakto

Live albumeRedakto

CompilationRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Kiss – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale