Kiss është një bend hard rock / heavy metal, i formuar në New York City, SHBA, në vitin 1972 mbas iniciativës e Gene Simmons e Paul Stanley, anëtarët edhe dy lider-at historik e grupit.

Background information
OrigjinaShtetet e Bashkuara të AmerikësNew York City, NY, USA
ZhanretHard rock
Glam rock
Heavy metal
Vitet aktik1973 -
LabeliCasablanca, Mercury, Sanctuary, Kiss Records
Antar/ëtGene Simmons
Paul Stanley
Eric Singer
Tommy Thayer
Anëtarët e kaluarPeter Criss
Ace Frehley
Eric Carr (i vdekur)
Vinnie Vincent
Mark St. John (i vdekur)
Bruce Kulick
Websitewww.kissonline.com

Personeli Redakto

Anëtarët aktualë Redakto

Anërarët historik Redakto

Diskografia Redakto

Studio albume Redakto

Live albume Redakto

Compilation Redakto

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Kiss – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale