Njësia administrative Roshnik

(Përcjellë nga Komuna Roshnik)
Njësia administrative Roshnik
Njësia administrative Roshnik is located in Shqipëria
Njësia administrative Roshnik
Njësia administrative Roshnik
Njësia administrative Roshnik (Shqipëria)
40°43′58″V 20°02′22″L / 40.7327778°V 20.0394444°L / 40.7327778; 20.0394444Koordinatat: 40°43′58″V 20°02′22″L / 40.7327778°V 20.0394444°L / 40.7327778; 20.0394444
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Beratit
Rrethi Rrethi i Beratit
Të dhënat bazë
Sipërfaqja 818,1 km² km²
Popullsia 3.961 banorë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Roshnik është një komunë në Shqipëri.[1]

GjeografiaRedakto

Komuna e Roshnikut gjendet në rrethin e Beratit. Komuna Roshnik përfshin 13 fshatra: Bogdan i Poshtëm, Bogdan i Sipërm, Dardhë, Karkanjoz, Kostren i Madh, Kostren i Vogël, Mimias, Perisnk, Qafë Dardhë, Roshnik, Roshnik i Vogël, Vojnik, Rabjak.

HistoriaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

PolitikaRedakto

KulturaRedakto

VendbanimetRedakto


Shiko edheRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)