Kotorri

vend në Komunën e Kotorit, Mali i Zi
(Përcjellë nga Kotori)

Kotorr është vendbanim dhe qendër e njësis administrative në Mal të Zi.

Kotorr
Qytet
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Kryetari i Bashkisë Marija Qatoviq


Pak historiRedakto

GjeografiRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

StatistikatRedakto

Viti Banorë Grafiku
1948 871  
1953 950
1961 1187
1971 1433
1981 1332
1991 1401
2003 1363KulturaRedakto

Kotorri eshte nje qytet shume i vjeter. Ai ndryshe quhet edhe qyteti i maceve . Qyteti i vjeter te ngjan sikur nje labirint me rrugca te ngushta e te vogla por ka shume kisha e katerdrale te ndryshme e shume te vjetra . Qyteti i Kotorrit ka nje bukuri te rralle dhe nje shistori te gjere.[nevojitet citimi]

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 42°25′48″V 18°46′12″L / 42.43000°V 18.77000°L / 42.43000; 18.77000