Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2009-10.

Ky ishte edicioni i 58të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 23 shtator, 2009 me Turin e Parë Eliminator dhe përfundoi në 9 maj, 2010 me ndeshjen Finale.

FK Flamurtari ishin fitues në fuqi, pasi fituan Kupën e tyre te 3të edicionin e fundit. Kupa u fitua nga KS Besa[1].

Dy turet e para eliminatore u luajtën me sistem një takim. Më pas, ndeshjet u luajtën me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve ishte i barabartë, fituesi vendosej me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2010-11 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2008-09. Sezoni i rradhës: 2010-11.

Turi i 1rë Eliminator Redakto

Ndeshjet u luajtën në 23 shtator, 2009.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Naftëtari 0 - 1(shtesë) Clirimi Fier
Adriatiku/Mamurrasi 2 - 0 Korabi
Erzeni 2 - 4 Iliria
Luzi 2008 2 - 0(a) Përparimi/Kukësi
Vlora 2 - 1 Këlcyra
Tomori 2 - 0 Përmeti
Domosdova 2 - 1 Maliqi
Delvina 5 - 0 Himara

Turi i 2të Eliminator Redakto

Ndeshjet u luajtën në 30 shtator, 2009.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Luzi 2008 2 - 1 Clirimi
Adriatiku/Mamurrasi 2 - 1 Iliria
Vlora 5 - 3 Delvina
Tomori 4 - 1 Domosdova

Turi i 1rë Redakto

Ndeshjet u luajtën në 21 tetor & 4 nëntor, 2009.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Luzi 2008 3 - 1 0 - 3 3 - 4 Tirana
Adriatiku/Mamurrasi 2 - 3 0 - 2 2 - 5 Dinamo
Memaliaj 1 - 2 0 - 2 1 - 4 Shkumbini
Pogradeci 1 - 2 0 - 1 1 - 3 Besa
Besëlidhja 1 - 2 1 - 4 2 - 6 Laci
Sopoti 0 - 3 1 - 3 1 - 6 Kastrioti
Turbina 1 - 0 0 - 3 1 - 3 Bylis
Burreli 0 - 0 1 - 3 1 - 3 Lushnja
Vlora 0 - 3 0 - 1 0 - 4 Teuta
Gramshi 0 - 3 0 - 0 0 - 3 Flamurtari
Bilisht Sport 3 - 1 0 - 7 3 - 8 Apolonia
Skrapari 5 - 3 5 - 9 10 - 12 Skënderbeu
Luftëtari 1 - 3 1 - 4 2 - 7 Gramozi
Ada 0 - 0 1 - 2 1 - 2 Partizani
Dajti/Kamza 2 - 1 0 - 0 2 - 1 Elbasani
Tomori 0 - 4 1 - 5 1 - 9 Vllaznia

Turi i 2të Redakto

Ndeshjet u luajtën në 25 nëntor & 10 dhjetor, 2009.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
Partizani 1 - 1 0 - 2 1 - 2 Teuta
Bylis 1 - 0 1 - 3 2 - 3 Dinamo
Lushnja 2 - 2 1 - 2 3 - 4 Tirana
Dajti/Kamza 1 - 3 2 - 2 3 - 5 Vllaznia
Kastrioti 1 - 1 0 - 1 1 - 2 Shkumbini
Gramozi 1 - 0 1 - 1 2 - 1 Flamurtari
Skënderbeu 1 - 0 1 - 2 2 - 2 Apolonia
Laci 0 - 1 1 - 1 1 - 2 Besa

Cerek Finalet Redakto

Ndeshjet u luajtën në Mars, 2010. Marrin pjesë 8 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KF Gramozi 1 - 1 0 - 0 1 - 1 KS Teuta
KS Besa 2 - 0 2 - 4 4 - 4 KF Tirana
KS Shkumbini 2 - 1 1 - 0 3 - 1 KS Dinamo
KF Skënderbeu 0 - 0 0 - 4 0 - 4 KS Vllaznia

Gjysmë Finalet Redakto

Ndeshjet u luajtën në prill, 2010. Marrin pjesë 4 fituesit e turit të mëparshëm.

Ekipi 1 Vajtje Kthim Totali Ekipi 2
KS Teuta 1 - 0 0 - 2 1 - 2 KS Vllaznia
KS Besa 1 - 1 1 - 0 2 - 1 KS Shkumbini

Finale Redakto

Ndeshja u luajt në 9 maj, 2010. Marrin pjesë 2 fituesit e turit të mëparshëm.

Luajtur Stadiumi Ekipi 1 Totali Ekipi 2
9 maj 2010, 20:45 Qemal Stafa KS Besa 2 - 1(shtesë) KS Vllaznia

Referime Redakto

Lidhje të jashtme Redakto