Liga Ballkanike e Basketbollit

Liga Ballkanike e Basketbollit ose më saktë Liga Ndërkombëtare Ballkanike e Basketbollit (Anglisht: Balkan International Basketball League - BIBL), është një ligë profesionale shumëkombëshe e basketbollit e cila përfshin klubet më të njohura basketbollistike nga Gadishulli Ballkanik. Liga përfshin ekipet më të mira nga vende të tilla si: Bullgaria, Maqedonia, Mali i Zi, Kosova dhe Shqipëria. Kampioni më i njohur në Ligën Ballkanike është KB Beroe nga Stara Zagora, Bullgari. [1] [2]

KampionatiRedakto

Season Host Arena Champion Runner-up Result
2008–09    Samokov Arena Samokov    Rilski Sportist    Feršped Rabotnički 84–77
2009–10    Sofia Universiada Hall    Levski Sofia    Lovćen 77–65
2010–11    Kavadarci Jasmin Sports Hall    Feni Industries    Rilski Sportist 88–75
2011–12    Gan Ner Gan Ner Sports Hall    Hapoel Gilboa Galil    Levski Sofia 89–84
2012–13    Samokov Arena Samokov    Hapoel Gilboa Galil    Levski Sofia 87–79
2013–14    Prishtina Pallati i Rinisë dhe Sporteve    Levski Sofia    Hapoel Gilboa Galil 75–69
2014–15    Prishtina

   Samokov

Pallati i Rinisë dhe Sporteve

Arena Samokov

   Sigal Prishtina    Rilski Sportist 74−72

80–71

2015–16    Prishtina

   Bar

Pallati i Rinisë dhe Sporteve

Sportska dvorana Topolica

   Sigal Prishtina    Mornar 82−68

68−75

2016–17    Stara Zagora

   Kumanovo

Obshtinska zala

Sports Hall Kumanovo

   Beroe  
  Kumanovo
84−55

77−73

PjesëmarrësitRedakto

Aktual

Ish vendet pjesëmarrëse

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2017. Marrë më 10 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Osniva se Balkanska liga košarkaša[lidhje e vdekur]