Liqeni i Livoqit (shqip: Liqeni i Livoqit, serbisht: Језеро Ливоц) është një liqe i vogël artificial në lindje të Kosovës. Liqeni i Livoqit shtrihet në perëndim të qytetit të Gjilanit dhe afër Maleve të Gollakut. Liqeni furnizohet me ujë nga një degë e vogël Moravës së Bincës (Morava e Jugut). Është liqeni i dytë për nga madhësia, në lindje të Kosovës, pas Liqenit të Prilepnicës.[1]

Liqeni i Livoqit
Liqeni i Livoqit is located in Earth
Liqeni i Livoqit
Liqeni i Livoqit (Earth)
VendiLivoçi i Epërm
Koordinatat42°27′50″N 21°24′55″E / 42.46389°N 21.41528°E / 42.46389; 21.41528
Burime lumiMorava e Binçës
Shtetet e pellgutKosova Kosova
Gjatësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Gjërësia maks.Stampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
SipërfaqjaStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
Lartësia e sipërfaqesStampa:Infobox sipërfaqe ujore/convert
VendbanimetLivoçi i Epërm, Gjilani

Shih edhe

Redakto

Galeria

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Liqeni i Livoqit – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime

Redakto