Livoç i Epërm është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Fshat i tipit të shpërndarë, që shtrihet rreth 2km në perëndim të Gjilanit. I ndarë në lagje të tipit të grumbulluar, të cilat shtrihen në pjesën fushore dhe kodrinore.

Livoç i Epërm
Fshat
Liqeni Artificial, penda e Livoçit
Liqeni Artificial, penda e Livoçit
{{{postal_code_type}}}
60000
Targat06

Gjeografia Redakto

Livoçi i Epërm shtrihet buzë lumit të Livoçit (Bresalcit) në perëndim të Gjilanit. Vendbanim mjaft i vjetër iliro-dardan. Këtë e dëshmojnë varrezat ilire, mbi fshat, pusi (bunari) i ilirëve në vendin e quajtur Kalidha.

Demografia Redakto

Popullsia janë familje të ardhura nga fshatrat e tjera si nga Karadaku, Shpali (Kishnapola), Lisocka, Meshina, Temali (Kranidelli), Kreshta (Velegllava), Gadishi, etj. Sipas regjisitrimit të vitit 1981, ishin 191 shtëpi me 1295 banorë (1056 shqiptarë, 239 serbë).

Referime Redakto

[1]

Lidhje të jashtme Redakto  1. ^ Osmani, Jusuf. Vendbanimet e Kosovës. Shkrola. fq. 111. ISBN 9951-8547-5-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)