Livoçi i Poshtëm

fshat në Kosovë

Livoç i Poshtëm është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Livoçi i Poshtëm ka afërsisht 350 shtëpi dhe diku rreth 4500 banor.

Livoç i Poshtëm
Fshat
Vendndodhja
Livoç i Poshtëm is located in Kosova
Livoç i Poshtëm
Livoç i Poshtëm
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 60000
Prefiksi -
Targa 06
Koordinatat 42° 25′ 52″ Veri

21° 27′ 11″ Lindje

GjeografiaRedakto

Fshati Livoç i Poshtëm shtrihet në jug-perëndim të qytetit të Gjilanit. Shtrihet në dy anët e rrugës magjistrale Gjilan-Ferizaj.

KulturaRedakto

FejaRedakto

Feja islame është dominante.

ArsimiRedakto

Ne Livoç të Poshtëm punon shkolla fillore "Dëshmorët e Kombit". Në këtë shkollë janë rreth 500 nxënës të fshatit përfshirë edhe muhaxheret.

SportiRedakto

Ne Fshatin Livoç i Poshtëm ekziston një klub Sportiv në Futboll KF Shqiponja.

Lidhje të jashtmeRedakto