Ponesh është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë.

Ponesh
Fshat
Vendndodhja
Ponesh is located in Kosova
Ponesh
Ponesh
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 616 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 29′ 25″ Veri

21° 22′ 26″ Lindje

GjeografiaRedakto

Etimologjia e toponimit Ponesh ka prejardjen e saj në një simbiozë historik gjuhësore shqiptaro-arumune (vlleh).[1]

DemografiaRedakto

StatistikatRedakto

Viti Banorë
1948 889
1953 998
1961 1.197
1971 1.348
1981 1.409
1991 1.352
2011 967[2]

BurimetRedakto

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë Arkivuar 14 korrik 2018 tek Wayback Machine", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 101.
  2. ^ http://pop-stat.mashke.org/kosovo-census-ks.htm

Lidhje të jashtmeRedakto