Terizijaj është një vendbanim në komunën e Gjilanit, Kosovë. Pesë kilometra në juglindje të ZhegrësGjilanit, në një rrafshnaltë, mbi kodrën e Tumës, shtrihet fshati i dikurshëm Terzijaj, i cili sot ka mbetur pa asnjë banorë. Terzijajt ndaheshin ndaheshin në tri lagje kryesore : e Jakupajve, e Gegajve dhe ajo e Haradinajve. Të gjithë banorët e këtyre lagjeve, filluan të shpërngulen apo të migrojnë në vitet e 60-ta të shekullit XX dhe brenda tri dekadave nuk mbeti asnjë familje që banonte në këtë fshat.

Terizijaj
Fshat
Vendndodhja
Terizijaj is located in Kosova
Terizijaj
Terizijaj
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Gjilan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 854 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 21′ 8″ Veri

21° 31′ 4″ Lindje

MikrotoponimetRedakto

Mikrotoponimet më karakteristike janë : Ara Kronit, Ara Podeve, Brija, Ara Smonicës, Ara e Shullanit, Ara e Delisë, Ara te Rajt, Shpati i Xharrit, Prroni i Jakupit, Udha e Kronit, Kodra e Stanit etj.

ThemelimiRedakto

Sipas disa burimeve, fshati Terzijaj është themeluar para 300vitesh. Banorët e këtij vendbanimi janë marrë me mjeshtrinë e terzive, prandaj edhe e ka marrë emrin Terzijaj. Këtë e dëshmojnë edhe gjetjet e gërshërëve të terzive në këtë lokalitet.[1]

  1. ^ Osmani, Jusuf. Vendbanimet e Kosovës (bot. 1)). Prishtinë: Shkrola. fq. 167. ISBN 9951-8547-5-3. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto