redakto 
Portali Gjilani
GjilaniEmblema.JPG
Mirë se na kini-vini në portalin
G J I L A N I
GjilaniEmblema.JPG
Kjo faqe shërben si ndihëm për kërkimin dhe krijimin e artikujve mbi dhe për
GjilaninWikipedia.
redakto 
Artikulli i muajit

Zija Shemsiu lindi në vitin 1950 në Përlepnicë të Gjilanit , vritet në 5 maj 1985 në burgun e Beogradit, ishte veprimtar politik.

Zija Shemsiu ishte anëtarë i organiztës ilegale Lëvizja për Republikën Socialiste Shqiptare, e cila veç aktiviteteve propagandistike kishte filluar që nga Perëndimi të sillte armatim. Zija Shemsiu ishte organizator i blerjes dhe transportit të armëve nga Perëndimi në Kosovë.[1]

Më 9 tetor të vitit 1983, kur Zija Shemsiu dhe bashkëpunëtori i tij Sami Kurteshi nga Gjilani u arrestuan në afërsi të Beogradit, te këta dy veprimtarë u gjet armatim kryesisht i destinuar për kryerjen e aksioneve diversante, të cilat janë veprimet e para luftarake parapërgatitore për kryengritje të përgjithshme në vendet e pushtuara. Ky armatim përbëhej nga një automatik italian i kalibrit 9 mm, një pistoletë Browning e kalibrit 9 mm, një pistoletë Walther, një revolver Smith & Wesson i kalibrit 38 special, 1.000 fishekë, si dhe sasi të konsiderueshme të eksplozivit plastik. Gjithashtu edhe armatimi i gjetur nga policia serbe në shtëpinë e familjes Shemsiu, si dhe ai i cili ishte shpërndarë, kryesisht ishte armatim i të njëjtit lloj. Arrestimi edhe i tetë anëtarëve të tjerë të këtij rrjeti (pesë nga familja Shemsiu) dhe dënimi i tyre me burg të rëndë, e gjymtoi në masë të madhe lëvizjen ilegale të asaj kohe, si dhe e ndërpreu nismën e organizimit ushtarak të popullatës shqiptare[2].>>>....


redakto 
Fotografia e muajit
redakto 
A e dini se
  • ... në mesin e 21 të rinjëve të cilët në vitin 1909, kur u hap Normalja e Elbasanit që i kishte financuar Hasan Prishtina, ishin edhe 5 nxënës nga Gjilani: Shyqri Malushi, Qamil Zeneli,Nevzat Sherifi, Sahit Ademi dhe Beqir Sadiku.
  • ... Komuna e Gjilanit sipas rezultateve preliminare te regjistrimit të popullsisë së vitit 2011 ka 23 186 banesa(shtëpi), 17 048 ekonomi fmiljare dhe 90 015 banorë.
  • ... Komuna e Kamenicës sipas rezultateve preliminare te regjistrimit të popullsisë së vitit 2011 ka 8 161 banesa(shtëpi), 6 184 ekonomi fmiljare dhe 35 600 banorë.
  • ... Komuna e Vitisë sipas rezultateve preliminare te regjistrimit të popullsisë së vitit 2011 ka 12 128 banesa(shtëpi), 7 513 ekonomi fmiljare dhe 46 959 banorë.
  • ...Në Defterin osman të vitit 1455, thuhet se ky vendbanim ka patur 41 shtëpi, ndërsa sipas defterit kadastral të vitit 1566-74, kishte 38 shtëpi e 12 beqarë.
  • ...supozohet se Komuna e Gjilanit ka 133.724 banore prej tyre 68.814 janë meshkuj dhe 64.910 femra.
redakto 
Gjilani Temat
redakto 
Burime interneti
redakto 
Këndi yt

Ekologët e rinj - Në Gjilan ekologët e rinj ekspozojnë për Ditën Botërore të ujit Me rastin e ditës ndërkombëtare të ujit (që sipas kalendarit shënohet më 22 mars)

redakto 
Portala të ngjashëm

Stema e Bashkisë Berat.svg COA Bujanovac.png Coat of arms of Debar Municipality.png Stema e Bashkisë Durrës.svg Coat of arms of Elbasan.svg Logo ferizaj.jpg Coat of arms of Fier.svg Gjakova stema.jpg GjilaniEmblema.JPG Stema e Bashkisë Gjirokastër.svg Stema e Bashkisë Korçë.svg Stema e Bashkisë Kukës.svg Coat of arms of Kumanovo Municipality.svg Stema e Bashkisë Lezhë.svg COA Medveđa.png VushtriaEmblema.PNG Peja - Logo.jpg Coat of arms of Plav.png Presevo-grb.png Stema e Komunës Prishtinë.svg

Stema e Bashkisë Shkodër.svg Coat of arms of Skopje.svg Stema e Bashkisë Tiranë.svg Novi Pazar (Grb).png Coat of Arms of Bar.png Coat of Arms of Ulcinj.svg Stema e Bashkisë Vlorë.svg

Berati  Bujanoci Dibra  Durrësi  Elbasani Ferizaji  Fieri  Gjakova Gjilani  Gjirokastra  Korça Kukësi  Kumanova  Lezha  Medvegja  Mitrovica  Peja  Plava  Presheva  Prishtina  Prizreni  Tirana  Tregu i Ri  Tivari  Shkodra  Shkupi  Ulqini  Vlora

redakto 
Gjilani Lajme

Haziri: Të gjitha librat, shkrimet, dëshmitë e këngët që zbardhin historinë e Gjilanit do të subvencionohen - 22 maj 2015


Presidenti-Bujar-Nishani-dekoron-Halim-Oranen,-Mul.aspx/Presidenti Bujar Nishani dekoron Halim Oranën, Mulla Idriz Gjilanin, Esat Berishën, Ymer Myqybabën, Hetem Hazirin dhe Rifat Baftjarin[1]


Gjilani nderon Ilir Metën me titullin "Qytetar Nderi'


Agjencioni turk “Tika” zotohet se do ta ndihmojë Gjilanin në disa fusha


Rrethi i Tirollit i vendosur për të investuar në ujitjen e pemishteve në Gjilan - 23 shtator 201


Çmimi i orës letrare u ndahet Avni Rudakut dhe poeteshës Irena Gjonit


Vlerësojnë të ketë qenë një vit i mbarë shkollor


Mungon vullneti politik për rregullimin e kaosit urbanistik


Shënohet 110 vjetori i lindjes së Mulla Idriz Gjilanit


Jemi nje.PNG


Individi mund shtetin!


“Flaka e Janarit 2011” pritet të sjellë vlera të mirëfillta kulturore


Rritje e të hyrave vetjake në Komunën e Gjilanit


Një tjetër tërmet godet Gjilanin


Formohet dega e Partisë Ekologjike


Përurohet shkolla në lagjen e tetë


MEM konfirmon tërmetin


Decentralizimi detyron Gjilanin ta ndryshojë statutin


Gjilani dhe Novobërda nënshkruan marrëveshjen për transferimin e dokumentacionit


Opozita kërkon dorëheqjen e Mustafës dhe zgjedhje të reja në Gjilan


Kryetari i Gjilanit tërhiqet nga strukturat e PDK-së


Përkujtohet 60 vjetori i lindje dhe 25 vjetori i vdekjes së Zija Shemsiut.


Gjilani me qeveri të re


Më 1, 2 e 3 maj - në Zhegër mbahen "Ditët e Agimit"


Po shuhet tradita e kultivimit të duhanit


Siguria në Shkollat tonaredakto 
Biografi e zgjedhur
redakto 
Citate
redakto 
Gjilani Lista
redakto 
Kategori
redakto 
WikiProjekte
redakto 
Artikuj që duhet përmirësuar
redakto 
SubPortala
Artikulli
Komuna Vitia Dardana
GjilaniEmblema.JPG VitiaEmblema.PNG Emblema.jpg

Fresko kujtesën e serverit

  1. ^ [[2]]
  2. ^ [Shemsiu]