redakto 
Portali Gjakova
Mirë se na vini në portalin
G J A K O V A
Kjo faqe shërbenë si ndihmë për kërkimin dhe krijimin e artikujve mbi dhe për
GjakovënWikipedia.
redakto 
Artikulli i muajit

Masakra e Mejës ndodhi më 27 prill të vitit 1999 gjatë kohës së luftës në Kosovë në fshatin me po të njëjtin emër në rrethinën e Gjakovës.

Në këtë masakër nga forcat serbe janë masakruar shqiptarët nga Gjakova dhe rrethina e sajë. Trupat e të pajetëve janë shpërndarë në pjesë të ndryshme të Kosovës dhe Serbisë. Pas luftës gjatë 1999-2001 një pjesë e tyre është gjetur në varreza të ndryshme masive në Kosovë dhe për të tjerët janë marrur informata se gjenden në Serbi. Mirëpo edhe përkundër kërkesave nga Qeveria e Kosovës të nxitura nga shoqata të ndryshme humanitare dhe të afërmeve të të ndjerëve organet serbe kanë zhagitur dorëzimin e tyre.>>>

redakto 
Fotografia e muajit
redakto 
A e dini se
 • ... Komuna e Gjakovës sipas rezultateve preliminare te regjistrimit të popullsisë së vitit 2011 ka 21 633 banesa(shtëpi), 16 181 ekonomi fmiljare dhe 94 158 banorë.
redakto 
Gjakova Temat
redakto 
Burime interneti
redakto 
Këndi yt
RRETH E RROTULL GJAKOVËS
 • Tek ne, pothuajse gjitha gjërat po bëhen me vonesë. Vetëm pranvera edhi një ditë para afatit…
 • Sizmografët e Rrjetit Sizmologjik të Kosovës kanë detektuar sot në ora 14:38 minuta, një tërmet me epiqendër gjashtë kilometra në juglindje të Istogut por që pak dridhi edhe Gjakovën. Thanë se pos shumëkatësheve dridhja më se shumti u ndie në shtëpitë e reja e të bukura. Thanë se të vjetrat janë mësuar me telashet e tërmetit…
 • Po thonë se taksat e shfrytëzimit të rërës po I shkojnë Ministrisë së Mjedisit në Prishtinë, ndërsa prishja e shtretërve të lumenjve po u mbet gjakovarëve…
 • Ka keq e ma keq. Sivjet më pak po flitet për reduktimet e energjisë elektrike. Shumë më tepër po flitet për reduktimin e shportës familjare…
 • Korrupsioni është fjalë që e kanë mësuar edhe vogëlushët por që dëmet nga ai i pësojnë i madh e i vogël.
 • Varësisht nga komunat u kremtua edhe festa e përvjetorit të pavarësisë së Kosovës. Diku me torte e bakllava e diku me një tepsi fli, bukë pogaqe, bukë kallamoqe dhe kullpite… Kur ka me honger, mirë është puna, interesimi nuk mungon…
 • Disa po habiten për gropat e mëdha në rrugë, e disa për gropat në stomak.
 • Muhalif i vërtetë tashmë është bërë edhe përshëndetja e çdo ditshme: “A u lodhe” ? , kur dihet se shumica e të rinjve janë të papunë…
 • Pas ngritjes së mazutit për ngrohje tash po flitet se do të ngritët çmimi i energjisë elektrike. Prapë po mbetet bërlloku më i liri…
 • E vjeter por e mirë. Tash CD-të e reja filluan të promovohen edhe në parlamentin e Kosovës…
redakto 
Portala të ngjashëm

Berati  Bujanoci Dibra  Durrësi  Elbasani Ferizaji  Fieri  Gjakova Gjilani  Gjirokastra  Korça Kukësi  Kumanova  Lezha  Medvegja  Mitrovica  Peja  Plava  Presheva  Prishtina  Prizreni  Tirana  Tregu i Ri  Tivari  Shkodra  Shkupi  Ulqini  Vlora

redakto 
SubPortala
Artikulli
Komuna Rahoveci Deçani

Fresko kujtesën e serverit