Lista e fëmijve të dheut të Gjakovës

artikull-listë e Wikimedias

Kjo është lista e fëmijëve të truallit të Gjakovës. Për shkak të pa mundësisë së caktimit të truallit për disa personave si pasojë e ndryshimeve të ndarjes administrative të territorit në këtë listë janë përfshirë persona edhe të anëve të cilat gjatë historisë kanë qenë të njohura nën emrin Gjakovë.

Besnik Hasi futbollist, ndihmës trajner i "Anderlehtit" në Belgjikë.
Ali Podrimja shkrimtar.
Asim Vokshi pjesëmarrës në Lufta civile spanjolle.
Esat Stavileci jurist.
Bajram Curri politikan, ushtarak, senator i Senatit të Dhomës së Këshillit Kombëtar të Shqipërisë.
Fitim Domi argëtues, Mixha Ramë.
Zyhra Mula këngëtare e muzikës së lehtë.
Bardhyl Çaushi mësues, Medalja e Artë Mësues i Merituar.[1]
Anton Çetta gjuhëtar, M. e Artë e L. së Prizrenit, M.e Paqes dhe Pajtimit A. Ç.
Fehmi Agani akademik, Hero i Kosovës
Ibrahim Fehmiu aktivist i arsimit në gjuhën shqip, babai i Bekim Fehmiu
Jusuf Gërvalla nga Deçani, shkrimtar, Medalja e Artë e Lidhjes së Prizrenit
Lorik Cana futbollist, S.S Lazio
Pajazit Nushi filozof, Medalja e Artë e Lidhjes së Prizrenit
Selman Riza gjuhëtar,Medalja e Artë e Lidhjes së Prizrenit
Sulejman Vokshi patriot shqiptar, Lidhja e Prizrenit.
Zekeria Cana historian,Medalja e Artë e Lidhjes së Prizrenit

ReferimeRedakto

  1. ^ "gjakovapress". Arkivuar nga origjinali origjinali më 31 maj 2010. Marrë më 16 gusht 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)