Selman Riza (Gjakovë, 21 dhjetor 1909 - Tiranë, 16 dhjetor 1988[1]) ka qenë publicist, gjuhëtar dhe albanolog shqiptar nga Kosova.[2]

Selman Riza
Fotoporteti
Emri Selman
Mbiemri Riza
Lindur më 21 dhjetor 1909
Lindur në Gjakovë
Kombësia shqiptare
Shtetësia Shqiptar,
Profesioni shkrimtar, albanolog

JetaRedakto

Riza kreu mësimet fillestare në mejtepin e xhamisë së “Haxhi Ymerit” ndërsa i vazhdoi në mejtepinRuzhdie”.

Dëshira për t’u shkolluar në gjuhën shqipe e detyroi të largohet nga Gjakova, nga Kosova, qysh në moshën 13-të vjeçare. Në vitin 1922 u nis ne kembe për në Tiranë, ku menjëherë u regjistrua në shkollën plotore “Naim Frashëri”, në të cilën, në vitin 1925, u shpall nxënësi më i mirë në shkollë.

Në vitin 1925, Selman Riza i vashdon mësimet në Liceun e Korçës, që ne ate kohe ishte shkolla më me emër në Shqipëri. Edhe në Korçë, sikur në Tiranë, Selman Riza ishte nxënësi më i dalluar, me rezultate të shkëlqyeshme.

Në vitin 1932, Ministria e Arsimit i dha një bursë Selman Rizës për të ndjekur studimet në Universitetin e TuluzësFrancë. Atje Selman Riza brenda tri vjetësh (1932-1935) kreu dy fakultete: Gjuhë-Letërsi franceze dhe Drejtësi.[3]

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Elsie R., A Biographical Dictionary of Albanian History, I.B.Tauris, Dec 24, 2012, fq. 386.
  2. ^ Gjakova press: Me rastin e 100 vjetorit të lindjes[lidhje e vdekur]
  3. ^ YVEJSI, Mexhid. "Selman Riza". Marrë më 30 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)