Lisi i Bukoshit

monument natyror në Kosovë

Lisi i Bukoshit është një monument i rrallë i trashëgimisë natyrore me karakter botanikë i cili ndodhet në fshatin BukoshVushtrrisë.

Lisi i Bukoshit
(Trungu i Lisit në Bukosh)
Gjinia:Quercus

Pamje e Lisit të Bukoshit

Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 75: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Kosova" does not exist.
Koordinatat42°48′14.3″N 20°55′32.2″E / 42.803972°N 20.925611°E / 42.803972; 20.925611Coordinates: 42°48′14.3″N 20°55′32.2″E / 42.803972°N 20.925611°E / 42.803972; 20.925611
ShtetiRepublika e Kosovës
RajoniRajoni i Mitrovicës
KomunaVushtrria
FshatiBukoshi
Gjinia biologjikeQuercus

HistorikuRedakto

Lisi i Bukoshit është një lis i vjetër i gjinisë Quercus me përmasa të perimetrit të trungut të cilat në bazë (në fund të trungut) janë 3.10 cm (1.22 in) ndërsa gjatësia/lartësia maksimale e kurorës së tij sillet rreth 22 m (72 ft). Vjetërsia e saktë e tij nuk dihet por thuhet që kur ka filluar ndërtimi i linjës hekurudhore [1] Shkup - Fushë Kosovë - Mitrovicë [2] ky lis të ketë qenë një mënjollë (filizë) e vogël pranë një kroi.[3] (Dihet që ndërtimi i hekurudhës në fjalë ka përfunduar në vitin 1874). [1] Pranë lisit, në vendin ku dikur ishte një burim i ujit të freskët (krua) tani gjendet një bunar (pus) gjë që i jep monumentit edhe karakter hidrologjik. [4]

Shih edheRedakto

GaleriaRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ a b "Historiku i Hekurudhave të Kosovës" (PDF). Hekurudhat e Kosovës. 2010. Marrë më 4 maj 2020.
  2. ^ "History of Macedonian Railways through photo documentation" (në anglisht). Macedonian Railways (Hekurudhat e Maqedonisë - Македонски Железници). 2013. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2017. Marrë më 4 maj 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  3. ^ Reth vitit 1870; 151 vite më parë (1870)
  4. ^ Për shkak se pranë lisit dikur ndodhej edhe një burim i ujit të freskët, (një krua) nën hijen e tij, në periudha të ndryshme historike, kanë qëndruar dhe janë freskuar të njohur e të panjohur. Jo larg prej këtij lisi thuhet të ketë filluar edhe konflikti mes Azem Galicës dhe Jorgo Jabukës. Shih më gjërësisht për këtë në: Tahiri, B. (11 shtator 2014). "Veprimtaria luftarake e Azem Galicёs gjatё Luftёs sё Parё Botёrore (Kumtesё në 100- vjetorin e Luftës së Parë Botërore)". filolet.com. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2020. Marrë më 4 maj 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)

Lidhje të jashtmeRedakto