Lladoc është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrat Gurash dhe Gurrat. Lladovci shtrihet në juglindje të Podujevës me një largësi prej rreth 5 km. Ekzistojnë dy Lladovca; Lladvoci I Ulët dhe ai I Epërm, mirëpo në pikëpamje administrative konsiderohet si një fshat. Në pjesën e epërme të fshatit janë të vendosura familjet e shqiptarëve vendas, kurse në pjesën tjetër, janë të vendosura kryesisht familjet muhaxhire. Prej muhaxhirëve këtu u vendosën këto familje: Bogujevcët, Stubllake, Gubetinët, Lushakët. [1]

Lladoc
Gurrat
Fshat
Vendndodhja
Lladoc is located in Kosova
Lladoc
Lladoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 628 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 52′ 47″ Veri

21° 14′ 10″ Lindje

Shih dhe këtëRedakto

  1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto