Lufta e Krimesë u zhvillua nga tetori 1853 deri në shkurt 1856[1] midis Rusisë dhe një aleance përfundimisht fitimtare të Perandorisë Osmane, Francës, Mbretërisë së Bashkuar dhe Sardenjës-Piemonte.

Kryengritja e Parë Serbe (1804–1813) kundër Perandorisë Osmane.

Shkaqet gjeopolitike të luftës përfshinin rënien e Perandorisë Osmane, zgjerimin e Perandorisë Ruse në Luftërat e mëparshme Ruso-Turke dhe preferencën britanike dhe franceze për të ruajtur Perandorinë Osmane për të ruajtur ekuilibrin e fuqisë në Koncertin e Evropës. Pika e ndezjes ishte një mosmarrëveshje mbi të drejtat e pakicave të krishtera në Palestinë, në atë kohë pjesë e Perandorisë Osmane, me francezët që promovonin të drejtat e katolikëve romakë dhe Rusia që promovonte ato të Kishës Ortodokse Lindore.

Kishat i zgjidhën mosmarrëveshjet e tyre me osmanët dhe arritën një marrëveshje, por si perandori francez Napoleoni III ashtu edhe cari rus Nikolla I refuzuan të tërhiqen. Nikolla lëshoi një ultimatum që kërkonte nën mbrojtjen e tij nënshtetasit ortodoksë të Perandorisë Osmane. Britania u përpoq të ndërmjetësonte dhe organizoi një kompromis për të cilin Nikolas ra dakord. Kur osmanët kërkuan ndryshime në marrëveshje, Nikolla u tërhoq dhe u përgatit për luftë.

Në korrik 1853, trupat ruse pushtuan Principatat Danubiane[2] (tani pjesë e Rumanisë, por më pas nën sundimin osman). Më 16 tetor [O.S. 4 tetor] 1853, pasi kishin marrë premtime për mbështetje nga Franca dhe Britania, osmanët i shpallën luftë Rusisë. Të udhëhequr nga Omar Pasha, osmanët luftuan një fushatë të fortë mbrojtëse dhe ndaluan përparimin rus në Silistra (tani në Bullgari). Një veprim i veçantë në qytetin kala të Karsit, në Perandorinë Osmane, çoi në një rrethim dhe një përpjekje osmane për të përforcuar garnizonin u shkatërrua nga një flotë ruse në Betejën e Sinopit në nëntor 1853.

Nga frika e një kolapsi osman, flota britanike dhe franceze hynë në Detin e Zi në janar 1854. Ata u zhvendosën në veri të Varnës në qershor 1854 dhe arritën pikërisht në kohën që rusët të braktisnin Silistrën. Në Balltik, afër kryeqytetit rus të Shën Petersburgut, një flotë anglo-franceze vendosi një bllokadë detare dhe mbushi flotën ruse në numër më të madh, duke i shkaktuar dëme ekonomike Rusisë duke bllokuar tregtinë, ndërkohë që i detyroi rusët të mbanin një ushtri të madhe që ruante St. Petersburg nga një sulm i mundshëm aleat.

Pas një përleshjeje të vogël në Kustenge (tani Konstancë), komandantët aleatë vendosën të sulmonin bazën kryesore detare të Rusisë në Detin e Zi, Sevastopol, në Krime. Pas përgatitjeve të zgjatura, forcat aleate zbarkuan në gadishull në shtator 1854 dhe marshuan në një pikë në jug të Sevastopolit pasi kishin fituar Betejën e Almës më 20 shtator 1854. Rusët kundërsulmuan më 25 tetor në atë që u bë Beteja e Balaclava dhe u zmbrapsën, por forcat e Ushtrisë Britanike u varfëruan seriozisht si rezultat. Një kundërsulm i dytë rus, në Inkerman (nëntor 1854), përfundoi gjithashtu në një ngërç.

Në vitin 1855, Mbretëria Italiane e Sardenjës dërgoi një forcë ekspedite në Krime, duke u mbështetur në Francën, Britaninë dhe Perandorinë Osmane. Fronti u vendos në Rrethimin e Sevastopolit, duke përfshirë kushte brutale për trupat nga të dyja anët. Veprime më të vogla ushtarake u zhvilluan në Kaukaz (1853-1855), Detin e Bardhë (korrik-gusht 1854) dhe Paqësorin e Veriut (1854-1855).

Sevastopol më në fund ra pas njëmbëdhjetë muajsh, pasi francezët kishin sulmuar Fort Malakoff. E izoluar dhe përballur me një perspektivë të zymtë pushtimi nga Perëndimi nëse lufta vazhdonte, Rusia paditi për paqe në mars 1856. Franca dhe Britania e mirëpritën zhvillimin, për shkak të mospopullaritetit të brendshëm të konfliktit. Traktati i Parisit, i nënshkruar më 30 mars 1856, i dha fund luftës. Ai e ndaloi Rusinë të bazojë anijet luftarake në Detin e Zi. Shtetet vasale osmane të Vllahisë dhe Moldavisë u bënë kryesisht të pavarura. Të krishterët në Perandorinë Osmane fituan një shkallë të barazisë zyrtare dhe Kisha Ortodokse rifitoi kontrollin e kishave të krishtera në mosmarrëveshje.[3]

Lufta e Krimesë ishte një nga konfliktet e para në të cilat forcat ushtarake përdorën teknologji moderne si predha detare shpërthyese, hekurudha dhe telegrafë.[4] Lufta ishte gjithashtu një nga të parat që u dokumentua gjerësisht në raporte të shkruara dhe në fotografi. Lufta u bë shpejt një simbol i dështimeve logjistike, mjekësore dhe taktike dhe i keqmenaxhimit. Reagimi në Britani çoi në një kërkesë për profesionalizimin e mjekësisë, më e famshmja e arritur nga Florence Nightingale, e cila fitoi vëmendjen mbarëbotërore për infermierinë pioniere moderne ndërsa trajtonte të plagosurit.

Lufta e Krimesë shënoi një pikë kthese për Perandorinë Ruse. Lufta dobësoi Ushtrinë Perandorake Ruse, shteron thesarin dhe minoi ndikimin e Rusisë në Evropë. Perandorisë do t'i duheshin dekada për t'u rikuperuar. Poshtërimi i Rusisë i detyroi elitat e saj të arsimuara të identifikonin problemet e saj dhe të pranonin nevojën për reforma themelore. Ata e panë modernizimin e shpejtë si mënyrën e vetme për të rimarrë statusin e perandorisë si fuqi evropiane. Lufta u bë kështu një katalizator për reformat e institucioneve sociale të Rusisë, duke përfshirë heqjen e skllavërisë dhe rregullimet në sistemin e drejtësisë, vetëqeverisjen lokale, arsimin dhe shërbimin ushtarak.

Shiko edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Stampa:Britannica
  2. ^ Stampa:Britannica
  3. ^ Figes 2010, f. 415.
  4. ^ Royle 2000, Preface.