Marco Amelia

futbollistë italian

Marco Amelia, (lindur më 2 prill 1982) është një futbollist profesionist italian i cili luan si portier për skuadrën nga Serie A, A.C. Milan. Ai ishte pjesë e skuadrës italiane e cila fitoi Kampionatin Botëror të Futbollit 2006.

Marco Amelia
Marco Amelia.jpg
Marco Amelia me Livorno në vitin 2007
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMarco Amelia
Datëlindja (1982-04-02) 2 Prill 1982 (40 vjeç)
VendlindjaFrascati, Itali
Gjatësia1.90 m (6 ft 3 in)
PozicioniPortier
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Milan
Numri1
Karriera rinore
1987–1991Lupa Frascati
1991–2001Roma
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2000–2002Roma0(0)
2001–2002Livorno (huazim)1(0)
2002–2008Livorno166(0)
2003–2004Lecce (huazim)13(0)
2004Parma (huazim)0(0)
2008–2009Palermo34(0)
2009–2011Genoa30(0)
2010–2011Milan (huazim)4(0)
2011–Milan7(0)
Kombëtarja
1998Italy U-1512(0)
1998–1999Italy U-165(0)
2000–2001Italy U-183(0)
2002–2004Italy U-2119(0)
2005–2009Italy9(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 11 February 2012
‡ National team caps and goals correct as of 10 June 2009

Karriera me klubeRedakto

Karriera e hershmeRedakto

Amelia u rrit si pjesë e skuadrës së të rinjëve të Romas. Në vitin 2001 ai i la giallorossit për tu bashkuat në huazim me skuadrën nga Serie C, Livorno, duke u paraqitur vetëm në një ndeshje në sezonin e tij të parë me skuadrën toskane; ai u konfirmua në radhët e Livornos në sezonin 2002-2003, për një çmim transferimi prej 2,8 milionë , si pjesë e marrëveshjes për të blerë gjysmën e të drejtave të regjistrimit të Giorgio Chiellinit për 3,1 milionë , dhe u promovua nga trajneri kryesor Roberto Donadoni në rikthimin e skuadrës në Serie B.

Amelia pastaj kaloi dy sezone të pa vëna re si i huazuar tek Lecce dhe Parma (të dyja në Serie A) para se të rikthehej tek Livorno në qershor të vitit 2004, duke u bërë një nga shtyllat kryesore të skuadrës, dhe gjithashtu duke e pasur shansin për të bërë debutimin e tij në nivelin Evropian në Uefa Cup 2006-07, ku edhe arriti që të shënojë gol me kokë në kohën shtesë kundrejt FK Partizanit.

PalermoRedakto

Në korrik të vitit 2008, pasi Livorno zbriti në Serie B, Amelia i pajtua me një marrëveshje të përhershme për tu bashkuar me Palermon, për 6 milionë . Ndër pikat e sezonit tij, ai më së shumti i mbajt mënd nga tifozët duke e mbrojtur penalltinë e Ronaldinhos në fitoren 2-1 kundrejt AC Milanit, por gjithashtu, në një mënyre negative, duke lejuar një gol prej nga një distancë prek 45 metra nga Giuseppe MascaraDerby di Sicilia kundrejt Catanias e cila mbaroi me një humbje tronditës për skuadrën nikoqire 0-4.

GenoaRedakto

Në gusht të vitit 2009, Amelia kaloi tek Genoa si pjesë e marrëveshjes për të këmbyer lojtarë, me Rubinhon duke kaluar nga ana tjetër, të dy lojtarët me vlerë prej 5 milionë . Ai ishte zgjidhja e parë e skuadrës përveç disa ndeshjeve të luajtura nga zëvendësuesi i tij Alessio Scrapi.

MilanRedakto

Më 23 qershor të vitit 2010 pas shitjes së portierit Marco StorariJuventus F.C., Amelia nënshkruajti me Milanin një marrëveshje huazimi e cila përfshinte të drejtën për ta blerë lojtarin në fund të sezonit. Më 24 maj, Milani zgjodhi opsionin për ta blerë portierin, edhe pse Marco u paraqit vetëm në pak ndeshje dhe duke qenë zgjidhje e dytë pas Christian Abbiatit gjatë gjithë sezonit. Ai e bëri debutimin e tij në Serie A në sezonin 2011-12 më 28 nëntor 2011 kundrejt Chievos, duke e zëvendësuar Abbiatin i cili pësoi një lëndim në sup.

NderimetRedakto

SkuadratRedakto

Roma
Livorno
Milan

KombëtarjaRedakto

Italia

StatistikatRedakto

SkuadraRedakto

Skuadra Sezoni Liga
Shtëpiake
Kupa
Shtëpiake
Kompeticioni
Evropian1
Gjithsej
Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola
Roma 2000–01 0 0 0 0 0 0 0 0
Gjithsej 0 0 0 0 0 0 0 0
Livorno 2001–02 1 0 0 0 1 0
2002–03 35 0 2 0 37 0
Gjithsej 36 0 2 0 38 0
Lecce 2003–04 13 0 1 0 14 0
Gjithsej 13 0 1 0 14 0
Parma 2003–04 0 0 1 0 1 0 2 0
Gjithsej 0 0 1 0 1 0 2 0
Livorno 2004–05 31 0 2 0 33 0
2005–06 36 0 3 0 39 0
2006–07 30 0 0 0 8 1 38 1
2007–08 33 0 0 0 33 0
Gjithsej 130 0 5 0 8 1 143 1
Palermo 2008–09 34 0 1 0 35 0
Gjithsej 34 0 1 0 35 0
Genoa 2009–10 30 0 0 0 5 0 35 0
Gjithsej 30 0 0 0 5 0 35 0
Milan 2010–11 4 0 1 0 3 0 8 0
2011–12 7 0 3 0 1 0 11 0
Gjithsej 11 0 4 0 4 0 19 0
Gjithsej Karriera 254 0 14 0 18 1 286 1

KombëtarjaRedakto

2005 1 0
2006 2 0
2007 2 0
2008 3 0
2009 1 0
Gjithsej 9 0

Lidhje të jashtmeRedakto