Milosh Jojiq

futbollist serb

Miloš Jojić (Shtjellimi serbisht: Милош Јојић; lindur më 19 mars 1992) është një futbollistë serb i cili luan me klubin gjerman Borussia DortmundBundesligë dhe me kombëtaren serbe si mesfushor.

Miloš Jojić
Milos Jojic 2014.jpg
Jojić në Westfalenstadion në vitin 2014
Personal information
Full nameMiloš Jojić
Date of birth (1992-03-19) 19 Mars 1992 (29 vjeç)
Place of birthStara Pazova, RSF Jugosllavi
Height1,77 m (5 ft 9+12 in)
Position(s)Mesfushor
Club information
Current team
Başakşehir
Number28
Youth career
Jedinstvo Stara Pazova
2003–2010Partizan Beograd
Senior career*
YearsTeamApps(Gls)
2010–2012Teleoptik60(14)
2012–2014Partizan Beograd35(10)
2014–2015Borussia Dortmund20(4)
2015–20181. FC Köln59(8)
2018—Başakşehir5(0)
National team
2011Serbia U195(1)
2012–2015Serbia U2121(3)
2013–Serbia5(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 18 tetor 2018
‡ National team caps and goals correct as of 10 korrik 2015

Karriera me klubeRedakto

Vitet e hershmeRedakto

Më 24 janar 2012, sëbashku me Miloš Ostojić, Jojić firmosi kontratën e parë si profesionist me Partizanin e Beogradit, një marrëveshje katër vjeçare.[1] Megjithatë ai qëndroi në huazim te Teleoptik deri në fund të sezonit 2011–12. Gjatë kohës së tij te Teleoptik, ai shënoi 14 gola në 60 paraqitje në ligë.[2]

PartizanRedakto

Më 15 shtator 2012, Jojić shënoi në debutimin e tij zyrtar për Partizanin e Beogradit në ndeshjen e ligës kundër Hajduk Kula.[3] Më 18 maj 2013, ai shënoi golin e fitores në minutën e 90të kundër rivalëve të Yllit të Kuq të Beogradit me një goditje dënimi, duke i siguruar skuadrës titullin e gjashtë rresht.[4]

Borussia DortmundRedakto

Më 31 janar 2014, Jojić firmosi një kontratë katër vjet e gjysëm me klubin gjerman Borussia Dortmund,[5] me transferimin që u krye për një shifër që besohej që ishte 2 milion £.[6] Ai zhvilloi paraqitjen e tij të parë me klubin si zëvëndësues gjatë ndeshjes së ligës kundër Eintracht Frankfurt më 15 shkurt. Pas vetëm 17 sekondash, ai shënoi gol me prekjen e tij të parë; pasi gjuajtja e Kevin Großkreutz u prit nga portier, mesfushori serb shënoi me portën bosh pasi topi erdhi te këmbët e tij. U raportua se ky ishte goli më i shpejtë i shënuar nga një debutues në Bundesligë, dhe për katër sekonda do të ishte goli më i shpjetë i shënuar nga një zëvëndësues.[7]

Karriera ndërkombëtareRedakto

Jojić ka luajtur për Serbinë U–192011 Kampionatin U19 Europian, ku ai arriti të shënojë edhe golin e vetëm të skuadrës në ndeshjen hapëse të turnamentit kundër Turqisë. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren e parë më 11 tetor 2013 në një ndeshje miqësore kundër Japonisë, ku ai shënoi edhe golin e parë ndërkombëtarë në minutën e 90.[8]

Golat me kombëtarenRedakto

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren serbe.
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 11 tetor 2013 Karađorđe Stadium, Pazari i Ri   Japonia 2–0 2–0 Ndeshje Miqësore

Statistikat e karrierësRedakto

KlubeRedakto

Redaktuar më 29 prill 2015

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Gjithsej
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Partizan 2012–13 20 4 1 0 6 0 27 4
2013–14 15 6 3 0 5 1 23 7
Gjithsej 35 10 4 0 11 1 50 11
Borussia Dortmund 2013–14 10 4 2 0 3 0 15 4
2014–15 9 0 2 0 1 0 12 0
Gjithsej 19 4 4 0 4 0 27 4
Gjithsej karriera 54 14 8 0 15 1 77 15

KombëtarjaRedakto

Redaktuar më 29 prill 2015

Kombëtarja serbe
Viti Ndsh Gola
2013 1 1
2014 4 0
Gjithsej 5 1

TrofeRedakto

KlubeRedakto

Partizani i Beogradit
Borussia Dortmund

ReferimetRedakto

  1. ^ "Ostojić i Jojić profesionalci". partizan.rs. 24 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2013. Marrë më 28 maj 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "I'm looking forward to the Bundesliga". bvb.de. 31 janar 2014. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Prvak ubedljiv, Šćepović branio". b92.net. 15 shtator 2012. Marrë më 15 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "JSL: Jojić u 90. minutu stavio šampanjac da se hladi! (FOTO+VIDEO)". sportal.rs. 18 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2013. Marrë më 18 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "BVB sign Milos Jojic". bvb.de. 31 janar 2014. Marrë më 31 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Coerts, Stefan. "Dortmund sign Milos Jojic". Goal.com. Marrë më 11 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Milos Jojic: The fastest debut goal ever". Borussia Dortmund. 15 shkurt 2014. Marrë më 28 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Живковић: Још нисам свестан! Јојић: Дан за памћење". zurnal.rs. 11 tetor 2013. Marrë më 11 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto