Foka e Mesdheut (lat. Monachus monachus) është një lloj foke që i takon familjes Phocidae. Në vitin 2016, është llogaritur të ketë më pak se 700 individë të gjallë të këtij lloji, të vendosur në tre apo katër nënpopullata të zolura në Detin Mesdhe (posaçërisht në Detin Egje), arkipelagun e Maderias dhe në arkipelagun Ras Nouadhibou në verilindje të Oqeanit Atlantik.[1] Besohet të jetë lloji më i rallë i fokave në botë.

Foka e Mesdheut
Monachus monachus - Museo civico di storia naturale (Milan).jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Pinnipedia
Familja: Phocidae
Gjinia: Monachus
Speciet: M. monachus
Emri binomial
Monachus monachus
(Hermann, 1779)
Monachus monachus distribution.png
Përhapja e fokave të Mesdheut

ReferimetRedakto

  1. ^ Karamanlidis, A.A.; etj. (prill 2016). "The Mediterranean monk seal Monachus monachus: status, biology, threats, and conservation priorities". Mammal Review. 46 (2): 92–105. doi:10.1111/mam.12053. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)