Gërshetimi kroat

Gërshetimi Kroat ose thurja Kroate, e njohur si pleter ose tropletKroatisht, është një lloj ndërthurje, karakteristike për modelin e saj me tre shirita. Eshtë një nga modelet më të përdorura të artit kroat para-romanesk . Ajo është gjetur në dhe brenda kishave, si dhe manastire të ndërtuara në Mbretërinë e hershme mesjetare të Kroacisë midis shekullit të 9 dhe fillimit të shekullit të 12-të. Fijet zbukuruese ndonjëherë grupoheshin së bashku me figura kafshësh dhe bimësh.

Shumica e shembujve përfaqësues të mbishkrimeve të zbukuruara me ndërthurjen përfshijnë tabletë Baška, fontin e pagëzimit të Dukës Višeslav të Kroacisë dhe Mbishkrimin Branimir . Shembuj të tjerë të dukshëm gjenden afër Knin, nëZrdrapanj dhe Žaviç pranë vendbanimit Bribir, Rižinice afër Solin, Split dhe Zadar . [1]

Kroacia ka një dekoratë civile dhe ushtarake të quajtur Urdhri i Ndërfaqes Kroate . [2]

GaleriaRedakto

Shiko gjithashtuRedakto

  • Ndërthurje (art)
  • Arti dhe arkitektura para-romane kroate

ReferencatRedakto

  1. ^ "PLETER - povijest uklesana u kamenu" (në Croatian). RivaOn.hr - portal Srednjih škola Zadarske županije. HINA Zagreb. 3 dhjetor 2002. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 korrik 2011. Marrë më 2010-05-04.Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)
  2. ^ Croatian President Stjepan Mesić (3 nëntor 2000). "Pravilnik Reda hrvatskog pletera" (në Croatian). Narodne novine 2000/108. Marrë më 2010-05-31.Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)

Linqe te jashtmeRedakto