Nexhmije Pagarusha (Pagarushë, 7 maj 1933 - 7 shkurt 2020) ishte një këngëtare dhe aktore shqiptare. Ajo mbahet si mbretëresha e muzikës shqiptare.

Biografia

Redakto

Veprimtaria e saj muzikore 40-vjeçare është aq e gjerë, sa që është vështirë të thuhet se cilit zhanër i takon. Është e njohur për interpretimet e saj të shkëlqyera në muzikën popullore dhe opera .

Nexhmije Pagarusha ishte edhe aktore e suksesshme, si në film ashtu edhe në teatër.

Beograd vijoi shkollën e muzikës për solo kanto, të cilën ajo e la në vitin e tretë dhe nuk e vazhdoi më. Po ashtu në Beograd kishte paraqitjen e parë muzikore në skenë. Në vitin 1948 është pranuar soliste në Radio Prishtinë.

Bashkëpunoi edhe me këngëtarët nga Shqipëria dhe u paraqit edhe në Shqipëri me ansamblin “Shota” me rastin e një turneu.

Baresha” është një ndër kryeveprat e interpretimit të saj. Kjo këngë u kompozua nga bashkëshorti i saj Rexho Mulliqi, me tekstin e poetit Rifat Kukaj.

Nexhmije Pagarusha interpretoi në një koncert të muzikës klasike veprat e përkthyera shqip të Bethovenit, Puçinit, Verdit, etj. Ky koncert ka qenë i pari i këtij lloji. Fatkeqësisht, asnjërit nga organizatorët teknikë nuk iu kishte kujtuar që të regjistronte këtë koncert! Për fat të keq, nuk janë evidentuar as të gjitha koncertet dhe repertori i këngëve të kënduara nga ajo, ngaqë, siç ka thënë ajo një herë, për të vetëm muzika ishte me rëndësi; ajo dhe muzika ishin një. Mendohet se ajo ka interpretuar mbi 150 këngë.

Ajo ishte pjesëmarrëse e koncerteve në Kosovë, Shqipëri, Bullgari, etj. Karrierën muzikore e përfundoi në vitin 1984, pas një koncerti në Sarajevë.

Pas 16 vjetësh larg skenës, ajo u paraqit në vitin 2000 me këngën "Për ty" në një emision të udhëhequr nga Ardit Gjebrea, i cili e bindi të bëjë këtë.

Ishte në jurinë e festivalit "Kënga Magjike 2005". Aktualisht është këshilltare e lartë për muzikë në Radio Kosovë dhe në Radio Blue Sky.

Më 2018 Pagarusha u vlerësua me "Medaljen e Mirënjohjes" nga presidenti amerikan, Donald Trump.[1]

Me 7 Shkurt 2020, Nexhmije Pagarusha u nda nga jeta.

Veprat muzikore

Redakto
Disa nga këngët e saj:
 • Baresha"
 • ”Ani mori nuse”
 • Mora testin
 • “Kur më shkon si zog n'hava”
 • “Kur më del në derë”
 • ”Ke selvitë”
 • “Ç'u ngrit lulja në mëngjes”
 • “Çil njat zemër plot kujtime”
 • “Dallëndyshe”
 • “Një lule”
 • "Zambaku i Prizrenit"

Interpretoi në filmat dhe shfaqjet teatrore

 • “Dasma e përgjakur”, (1967)
 • “Jugovizioni” (1973)
 • “Gëzuar viti i ri” (1976)
 • "E kafshoja terrin" (1977)
 • "I ikuri". (1980)
 • "Tre vetë kapërcejnë malin" (1981)
 • "Lepuri me pesë këmbë"
 • "Fluturimi i Micakut"
 • "Daullet e të çmendurve",
 • "Rexha i nënës në grazhd të kalit"
 • "Vrasësit bëjnë dasmë natën" (1997)

Shënime

Redakto
a.   ^ Albanian: Nexhmije Pagarusha, Serbian: Неџмије Пагаруша, Nedžmije Pagaruša.

Lidhje të jashtme

Redakto

  Wiki Libri: Kënga në shkronja

Referime

Redakto
 1. ^ RTV21 (7 maj 2018). "Nexhmije Pagarusha dekorohet nga Donald Trump". RTV21. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 9 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)