Nicosia (Λευκωσία, Lefkosia, Lefkoşa) është qyteti më i madh në Qipro dhe kryeqytet i Qipros. Numëron rreth 170 000 banorë.

Nikosia
Greqisht : Λευκωσία
(turqisht)Lefkoşa
Qytet
noform
Pamje nga Nikosia
Flamuri_figura
Flamuri i Nikosias
Vendndodhja
Nikosia is located in Qipro
Nikosia
Nikosia

Koordinatat: 35°10′V 33°22′L / 35.167°V 33.367°L / 35.167; 33.367

Administrimi
Shteti Flamuri Qipro
Kryetari i Bashkisë Constantinos Yiorkadjis
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 228 km2
Lartësia 220 m (m.n.d.)
Popullsia (2011) 55.014 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 1010-1107
Prefiksi 357 22
Faqja Zyrtare www.nicosia.org.cy