Nivicë-Bubari

fshat të Shqipëri
(Përcjellë nga Nivica)

Stampa:Fshat në Shqipëri Nivicë-Bubari është një fshatkomunën Lukovërrethin e SarandësShqipërisë.

Gjeografia dhe demografia

Redakto

Nivicë-Bubari ndodhet ne rrethin e Sarandës në rrëze të malit Shëndëlli në pjesën lindore të tij në lartësi 400 m mbi nivelin e detit. Ka 260 shtëpi dhe rreth 1600 banorë. Është fshati i parë që takon në rrugën nacionale Sarandë-Vlorë gjatë bregut të detit në një distance rreth 14 km prej qytetit të Sarandës.

Historia

Redakto

Historia e tij i kalon 600 vjet dhe për here te pare përmendet ne dokumentet Venedikase si qendër e banuar.[1]

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Shqiptarja.com. "Nivica rifiton shkëlqimin e humbur". Marrë më 13 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)