Njësia administrative Roshnik

Komuna Roshnik është një komunë në Shqipëri.[1]

Njësia administrative Roshnik
Popullsia
 • Gjithsej3,961

GjeografiaRedakto

Komuna e Roshnikut gjendet në rrethin e Beratit. Komuna Roshnik përfshin 13 fshatra: Bogdan i Poshtëm, Bogdan i Sipërm, Dardhë, Karkanjoz, Kostren i Madh, Kostren i Vogël, Mimias, Perisnk, Qafë Dardhë, Roshnik, Roshnik i Vogël, Vojnik, Rabjak.

HistoriaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

PolitikaRedakto

KulturaRedakto

VendbanimetRedakto


Shiko edheRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)