Nuxis (Nùxis, Nùcis) është një komunë në Italiprovincën Sud Sardenjas, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 61.59 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 196 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 1.566 banorë[2].

Nuxis
Popullsia
 • Gjithsej1,566
{{{postal_code_type}}}
  09010
Faqja zyrtare Faqja e komunës

Referime

Redakto
  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016 Arkivuar 11 mars 2019 tek Wayback Machine

Lidhje të jashtme

Redakto
  •   Commons: Nuxis – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale