Omar Josué Rudberg (emri i lindjes: González; lindur më 12 nëntor 1998) është një këngëtar dhe aktor venezuelano-suedez. Përpara se të niste karrierën e tij muzikore solo në 2018, ai fitoi njohje dhe filloi karrierën e tij profesionale muzikore në 2013 si anëtar i grupit të vetëm suedez të djemve FO&O. Ai është më i njohur ndërkombëtarisht për rolin e tij kryesor si Simon Erikson në serialin adoleshent të Netflix, Young Royals (2021–tani).

Omar Rudberg
U lind në
Omar Josué González

(1998-11-12) 12 nëntor 1998 (25 vjeç)
Kombësia
Profesioni
Vite aktiviteti2013–prezent
Karierra Muzikore
Zhanret
InstrumentiVokali
LabeliTEN

Jeta e hershme Redakto

Omar Josué Rudberg lindi si Omar Josué González më 12 nëntor 1998 në Venezuelë. [1] [2] Si gjashtë vjeç, ai u transferua në Suedi me nënën e tij Wilnur, e cila më pas ishte martuar me njerkun e tij suedez Thomas Rudberg, nga i cili mori mbiemrin. [1] [3] [4]

Karriera Redakto

Në vitin 2010, Rudberg mori pjesë në sezonin e katërt të talent show Talang, versioni suedez i Got Talent. [5] Rudberg filloi karrierën e tij profesionale muzikore në 2013 si anëtar i grupit suedez të djemve FO&O. [6] Në vitin 2017, pas katër vitesh performancë së bashku, duke fituar tetë dhe duke marrë 12 nominime për çmime të ndryshme muzikore, duke u vlerësuar me 2 çertifikata Platinum dhe 1 ari, mbi 80 milionë transmetime në Spotify, duke marrë pjesë në Melodifestivalen 2017, duke shitur disa shfaqje, dhe duke hapur për Justin Bieber dhe One Direction, grupi njoftoi se anëtarët e grupit do të fokusoheshin në projektet e tyre të veçanta solo në të ardhmen. [7] [8] [9]

Rudberg e filloi karrierën e tij muzikore solo në 2018, me këngën "Que Pasa" me Lamix, e ndjekur nga "La Mesa" me Elias Hurtig në gusht të të njëjtit vit. [10] [11] Në shkurt 2019, ai publikoi këngën "Om om och om igen" pas pjesëmarrjes me këngën në Melodifestivalen 2019 . [12] Kënga u bë hiti i tij i parë solo në top 20 në Suedi në Sverigetopplistan. [13] Në vitin 2020, ai publikoi këngën "Dum", e ndjekur nga këngët "Jag e nån annan" dhe "Läppar". [11]

Në nëntor 2020, u njoftua se Rudberg kishte marrë pjesë në serialin e Netflix-it për ardhjen në moshë, Young Royals. [14] Më vonë u zbulua se Rudberg zbuloi se ai mori rolin e Simonit më 20 gusht 2020. Në korrik 2021, sezoni i parë i Young Royals debutoi në Netflix. Krahas serialit, ai publikoi EP-në "Omar Covers", duke shfaqur "covers" e këngëve që personazhi i tij Simon këndon në shfaqje. [15] Në vitin 2021, Rudberg publikoi gjithashtu këngën "Alla ba ouff" dhe versionin e saj spanjoll "Yo dije ouff". [11]

Në maj 2022, Rudberg publikoi albumin e tij të parë solo OMR, i cili përmbante këngën që ai publikoi në fillim të të njëjtit vit "Mi casa su casa" dhe këngën "Moving Like That" me të cilën mori pjesë në Melodifestivalen 2022. [16] Në qershor 2022, ai publikoi këngën "Nakna" me Victoria Nadine, e ndjekur nga "Todo de ti (All That She Wants)" në korrik. [11]

Në nëntor 2022, sezoni i dytë i Young Royals debutoi në Netflix. [17] Krahas sezonit, ai publikoi këngën "Simon's Song", kënga origjinale e shkruar për shfaqjen. [17]

Në dhjetor 2022, u njoftua se Rudberg kishte marrë rolin e Dantes në filmin e tij të parë artistik, Karusell, i cili do të dalë në tetor 2023. [18] [19] [20] Në janar 2023, ai publikoi këngën "Call Me by Your Name" me Claudia Neuser. [21] "She Fell in Love in the Summer" pasoi si singulli tjetër në prill. [22]

Jeta personale Redakto

Në qershor 2019, Rudberg doli si një anëtar i komunitetit LGBTQ+ gjatë një interviste për revistën suedeze LGBTQ+ QX: "Shumicën e kohës njerëzit thjesht duan të dinë sepse janë kureshtarë. Pse duhet t'i tregoj dikujt për seksualitetin tim që thjesht dëshiron të dijë, për hir të dijes? Unë nuk kam një 'etiketë'. Si njeri, jam shumë mendjehapur. Nuk guxoj të vendos një titull. Ndihet kaq e frikshme. Ndonjëherë shoqërohem me djem, ndonjëherë me vajza. Ndryshoj mendje shpesh. Nuk e di nëse është për shkak të moshës që jam ende i ri. Ndihem i humbur, jo në një mënyrë të keqe, por thjesht i humbur në jetë." [23]

Në gusht 2021, ai shprehu edhe një herë dëshirën e tij për të mos etiketuar seksualitetin e tij, duke thënë se ai bie në dashuri me personin pavarësisht nga gjinia e personit. [24] [25] [26]

Filmografia Redakto

Film Redakto

viti Titulli Roli Shënime Ref.
2023 Karusell Dante Film artistik [19]

Televizioni Redakto

viti Titulli Roli Shënime Ref.
2021–tani Young Royals Simon Erikson Roli kryesor [27] [14]
2023 Drag Race Sverige Gjyqtari i ftuar Episodi: "Snatch Game - Sverige Season 1" [28]

Çmimet dhe nominimet Redakto

Çmimi Viti Kategoria Puna e nominuar Rezultati Ref.
Stockholm International Film Festival 2021 Yll në Rritje Young Royals Kandidat/e [29]
Gaygalan Awards 2022 Dyshja më e Mirë (e ndarë me Edvin Ryding) Fitues/e [30]
Riagalan 2022 Profili i Vitit Kandidat/e [31]
Kristallen 2022 Roli më i mirë Mbështetës Kandidat/e [32]

Referime Redakto

 1. ^ a b "Det här är The Fooo Conspiracy i När och fjärran" (në suedisht). TV4. 29 shkurt 2016. Marrë më 13 korrik 2021.
 2. ^ "Alerta Fernando Javier Lo Predijo Elecciones De Peru Muy Reñida | Chic al Día |". YouTube. EVTV MIAMI. 7 qershor 2021. Marrë më 29 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Axelsson, Jonna (20 tetor 2022). "Allt om Omar Rudberg – känd från FO&O och Young royals på Netflix". hant.se (në suedisht). Marrë më 19 nëntor 2022.
 4. ^ Torres, Leonardo (22 shtator 2021). "Entrevista exclusiva: Omar Rudberg fala de Young Royals e carreira musical". portalpopline.com.br (në portugalisht). Marrë më 20 nëntor 2022.
 5. ^ Blanco, Quetzala (12 shkurt 2019). "Omar Rudberg i 'Talang' fick Charlotte Perrelli att smälta". Nyheter24.se (në suedisht). Marrë më 21 nëntor 2022.
 6. ^ Nilsson, Christoffer (21 prill 2013). "Okända svenskarna är Justin Biebers förband - Genomför sitt första riktiga spelning i Globen". Aftonbladet (në suedisht). Marrë më 21 nëntor 2022.
 7. ^ "FO&O biography". TEN. Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2022. Marrë më 21 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Ljung, Rebecka. "FO&O och Ajax till final i Melodifestivalen 2017". Aftonbladet.se (në suedisht). Marrë më 21 nëntor 2022.
 9. ^ "FO&O lägger ner – går skilda vägar". Expressen. Marrë më 6 shkurt 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Rosvall, Björn (18 shkurt 2018). "FO&O-Omar solodebuterar". hallandsposten.se (në suedisht). Marrë më 21 nëntor 2022.
 11. ^ a b c d "Omar Rudberg discography on Spotify". Spotify. Marrë më 21 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Sundström, Sofia (15 shkurt 2019). "Omar: Kan offra kärleken för att nå toppen". Gp.se (në suedisht). Marrë më 21 nëntor 2022.
 13. ^ "Veckolista Singlar, vecka 9, 2019". Sverigetopplistan. Marrë më 22 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b Lindborn, Malin (18 nëntor 2020). "Edvin Ryding, Omar Rudberg and Pernilla August Starring in the Swedish Coming of Age Series 'Young Royals'". Netflix. Marrë më 20 nëntor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Duignan, Jayne (1 shtator 2021). "Young Royals's Omar Rudberg Breaks Down His Favorite Scenes". Mud Magazine. Marrë më 3 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "ALBUM: Omar Rudberg - 'OMR'". Scandipop. 1 qershor 2022. Marrë më 21 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b Gao, Max (1 nëntor 2022). "How a Netflix series about the Swedish monarchy became an international sensation". LA Times. Marrë më 21 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Omar Rudberg är redo för första filmrollen" [Omar Rudberg is ready for his first movie role]. Moviezine.se. 6 nëntor 2022. Marrë më 20 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ a b "Nya svenska skräckfilmen KARUSELL spelas in på Liseberg". Mynewsdesk.com. 1 dhjetor 2022. Marrë më 6 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Skräckfilmen 'Karusell' spelas in på Liseberg – parken satsar sex miljoner". Gp.se (në suedisht). 6 dhjetor 2022. Marrë më 6 dhjetor 2022.
 21. ^ Bryant, Toby (2023-01-06). "Omar Rudberg dazzles on Claudia Neuser collab 'Call Me By Your Name'". CelebMix (në anglishte britanike). Marrë më 2023-05-28.
 22. ^ Bryant, Toby (2023-04-11). "Omar Rudberg readies new era with upcoming single 'She Fell In Love In The Summer'". CelebMix (në anglishte britanike). Marrë më 2023-05-28.
 23. ^ Jansson, Alfred (2 qershor 2019). "Stor intervju med Omar: "Ibland hänger jag med killar, ibland med tjejer. Det varierar."" [Great interview with Omar: "Sometimes I hang out with guys, sometimes with girls. It varies."]. QX. Marrë më 3 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Jourdan, Josia (25 gusht 2021). "Sexuality & Relationship with Edvin - Interview Omar Part 2". YouTube. Marrë më 14 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Gillespie, David (30 maj 2022). "Conversation with Omar Rudberg". Boys by Girls. Marrë më 12 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Hed, Isabelle (4 gusht 2022). "Så många kändisar hittade jag på en kvart i Pride Park" [Celebrities I found in Pride Park]. QX. Marrë më 12 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Young Royals on Netflix". Netflix. Marrë më 22 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Drag Race Sverige: Utröstningschock, Carola-kalabalik & en drottnings återkomst". www.qx.se (në suedisht). 26 mars 2023. Marrë më 2023-03-31.
 29. ^ "Here are the nominees for the Zalando Rising Star Award 2021". mynewsdesk.com. 6 tetor 2021. Marrë më 6 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Beck, Adrian. "Här är alla vinnare från QX Gaygala 2022". QX (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2022. Marrë më 26 prill 2022.
 31. ^ "Här är årets finalister till Riagalan 2022". Riagalan.se (në suedisht). Marrë më 10 maj 2022.
 32. ^ "Här är alla nomineringar till Kristallen-galan 2022". expressen.se. Marrë më 17 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)