Otranto

komunë italian

Otranto ( [1] Latin: Hydruntum) është një qytet dhe komunëprovincën e Leces (Pulia, Itali), në një rajon pjellor dikur i famshëm për racën e kuajve.

Otranto ndodhet në bregun lindor të gadishullit Salento. Ngushtica e Otrantos, së cilës i jep emrin qyteti, lidh Detin Adriatik me detin Jon dhe ndan Italinë nga Shqipëria . Porti është i vogël dhe ka pak tregti.

Otranto zë vendin e qytetit antik grek Hydrus (në greqisht: Ὑδροῦς) ose Hydruntum (në latinisht), i njohur gjithashtu si Hydrunton, Hydronton ose Hydruntu . Otranto ishte një qytet me origjinë mesapiane (ilire), i cili, në luftërat e Pirros dhe Hanibalit doli kundër Romës.

Në kohën romake ishte një qytet. Meqenëse është porti më i afërt në bregun lindor të Detit Adriatik, ishte ndoshta më i rëndësishëm se Brundisium (Brindisi i sotëm), nën perandorët romakë si një pikë e nisjes për Lindjen, si distanca deri në Apoloni, (në Shqipërinë e tanishme ) ishte më pak se nga Brundisium.

Qytetet binjake

Redakto

Otrantoja është binjakëzuar me:

Shih edhe

Redakto
  1. ^ "Otranto". Collins English Dictionary. HarperCollins. Marrë më 4 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)