Pakashtica e Epërme

fshat në Kosovë

Pakashticë e Epërme është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Albonë e Epërme. Në Pakashticën e Epërme jetojnë shqiptarët vendas dhe disa familje serbe.Në mesin e shqiptarëve ndeshen famije muhaxhire që e përbëjnë shumicën e popullatës së fshatit në fjalë .Prej familjeve muhaxhireve,pra janë vendosur këtu janë[1]

 1. Parduzët
 2. Babatincët
 3. Rastelicët
 4. Vrellakët
 5. Lushakët
 6. Kërrtokët
 7. Spancakët
 8. Sellovët
 9. Klisurët
 10. Kastratët
 11. Oracët
 12. Matarovët
 13. Bresët
 14. Vllahinjët
 15. Pollomët
 16. Visokët
 17. Bunjakët
Pakashticë e Epërme
Albonë e Epërme
Fshat

Shih dhe këtë Redakto

 1. ^ Uka, Sabit (1994). Dëbimi. Prishtinë. fq. 24. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto


Referime Redakto