Publius Helvius Pertinax ( / p ɜːr t ɪ n æ k s /, 1 gusht 126 - 28 March 193 ) ishte perandori romak për tre muajt e parë të 193. Ai pasoi Komodin, të bëhej perandori i parë gjatë Vitit të trazuar të Pesë Perandorëve .

Pertinaksi
Emri i mbretërimit
Imperator Caesar Publius Helvius Pertinax Augustus[1]

Lindur si bir i një skllavi të liruar, Pertinax u bë një oficer në ushtri. Ai luftoi në Luftën Romake – Parthiane të viteve 161–166, ku suksesi i tij e bëri atë të promovohej në pozita më të larta si në sferën ushtarake, ashtu edhe në atë politike. Ai arriti gradën e guvernatorit të provincës dhe prefektit urban. Ai ishte anëtar i Senatit Romak, duke shërbyer në të njëjtën kohë me historianin Cassius Dio.

Pas vdekjes së Commodus, Pertinax u vlerësua perandor. Ai u përpoq të vendoste disa masa reforme, megjithëse kohëzgjatja e shkurtër e mbretërimit të tij si perandor, parandaloi suksesin e atyre përpjekjeve. Një nga ato reforma, rivendosja e disiplinës midis Gardës Praetoriane, çoi në konflikt që përfundimisht kulmoi me vrasjen e Pertinax nga Garda. Pertinax do të hyjnizohej nga perandori Septimius Severus. Reputacioni i tij historik ka qenë kryesisht pozitiv, në përputhje me vlerësimin e Cassius Dio.

Jeta e hershme

Redakto

Karriera e tij, para se të bëhej perandor, dokumentohet në Historia Augusta dhe konfirmohet në shumë vende nga mbishkrimet ekzistuese. Ai u lind në Alba Pompéia në Itali, [2] i biri i liruari Helvius Successus. [3] Pertinax përmes ndihmës së patronazhit u porosit një oficer në një grup. [4]

Në Luftën Parthiane që pasoi, [5] ai u dallua, gjë që rezultoi në një varg promovimesh dhe pas postimeve në Britani ( si tribun ushtarak i Legio VI <i id="mwMw">Victrix</i> ) [6] dhe përgjatë Danubit, ai shërbeu si një prokuror në Daçia . [7] Ai pësoi një pengesë si viktimë e intrigave të gjykatës gjatë mbretërimit të Marcus Aurelius, por pak më vonë, ai u thirr për të ndihmuar Claudius Pompeianus në Luftërat Marcomannic. [2] Në 175, ai mori nderin e një konsullate të pambrojtur [8] dhe deri në vitin 185, Pertinax ishte guvernator i provincave të Moezisë së Epërme dhe të Poshtme, Dacia, Siri dhe më në fund guvernator i Britanisë. [6]

Gjatë viteve 180, Pertinax mori një rol kryesor, në Senatin Romak, derisa prefekti pretorian Sextus Tigidius Perennis e detyroi atë të largohej nga jeta publike. [9] Ai u tërhoq pas tre vjetësh në Britani, ku ushtria romake ishte në një gjendje kryengritjeje. [10] Ai u përpoq të shuante ushtarët e padisiplinuar atje, por një legjion sulmoi truprojën e tij, duke e lënë Pertinaxin të vdekur. [6] Kur ai u detyrua të jepte dorëheqjen në 187, arsyeja e dhënë ishte, se legjionet ishin bërë armiqësorë ndaj tij për shkak të sundimit të tij të ashpër. [11]

Ai shërbeu si prokonsull i Afrikës nga 188 – 189, [12] dhe ndoqi këtë mandat shërbimi, me prefekturën urbane të Romës, [13] dhe një konsull të dytë si ordinarius me perandorin Commodus, si koleg të tij. [6]

Perandori

Redakto
 
Aureus romak goditi nën sundimin e Pertinax. Mbishkrimi: PUN. CAES. P. HELV. PERTIN. AVG / PROVIDentia DEORum COnSul II

Kur veprimet e Commodus u bënë gjithnjë e më të çrregullta, në fillimin e viteve 190, një komplot çoi në vrasjen e tij, në 31 Dhjetor 192. Komploti u krye nga prefekti pretorian Quintus Aemilius Laetus, e dashura e Commodus, Marcia dhe dhoma e dhomës së tij Eclectus. [14] Pasi ishte kryer vrasja, Pertinax, i cili po shërbente si prefekt urban në këtë kohë, u nxitua në kampin pretorian dhe u shpall perandor. [15] Mbretërimi i tij i shkurtër ( 87 ditë ) [16] ishte një mbret i vështirë. Ai u përpoq të imitonte praktikat e përmbajtur të Marcus Aurelius dhe bëri një përpjekje për të reformuar alimentën, por ai u përball me antagonizëm nga shumë lagje. [17]

Shkrimtarët e lashtë detajojnë se si Garda Praetoriane priste një donativum bujar në ngjitjen e tij dhe kur, ata ishin të zhgënjyer, të trazuar, derisa ai prodhoi paratë, duke shitur pronën e Commodus, [14] përfshirë konkubinat dhe të rinjtë, që Commodus mbante për kënaqësitë e tij seksuale. [18] [19] Ai reformoi monedhën romake në mënyrë dramatike, duke rritur pastërtinë e argjendit të denarit nga 74% në 87% - pesha aktuale e argjendit duke u rritur nga 2.22 gram në 2.75 gramë [20]

Pertinax u përpoq të impononte disiplinë më të rreptë ushtarake, mbi pretorianët e përkëdhelur. [21] Në fillim të marsit, ai shmangu me ngulm një komplot nga një grup për ta zëvendësuar atë me konsullin Quintus Sosius Falco, ndërsa ai ishte në Ostia duke inspektuar rregullimet për dërgesat e drithit. [22] Komploti u tradhtua; Vetë Falco u fal, por disa nga oficerët që qëndronin pas grushtit të shtetit u ekzekutuan. [23]

Më 28 Mars 193, Pertinax ishte në pallatin e tij kur, sipas Historia Augusta, një kontigjent prej rreth treqind ushtarësh të Gardës Pretoriane nxituan portat [24] ( dyqind sipas Cassius Dio ). [25] Burimet antike sugjerojnë se, ata kishin marrë vetëm gjysmën e pagës së premtuar. [22] As rojet në detyrë dhe as zyrtarët e pallatit nuk zgjodhën t'u rezistonin atyre. Pertinax e dërgoi Laetus për t'i takuar, por ai vendosi të përkrahej kryengritësit në vend dhe braktisi perandorin. [26]

Megjithëse e këshilluan të ikte, ai më pas u përpoq të arsyetonte me ta dhe ishte pothuajse i suksesshëm, para se të goditej nga një prej ushtarëve. [27] Pertinax duhet të ketë qenë në dijeni të rrezikut, me të cilin u përball duke marrë vjollcën, sepse ai nuk pranoi të përdorte tituj perandorak për gruan ose djalin e tij, duke i mbrojtur ata, nga pasojat e vrasjes së tij. [14]

Pasojat

Redakto
 
Busti i Septimius Severus, Glyptothek, Mynih

Pas vdekjes së Pertinax, pretorianët nxorën në ankand titullin perandorak ; fituesi ishte senatori i pasur Didius Julianus, mbretërimi i të cilit do të mbaronte me vrasjen e tij më 1 qershor 193. [28] Julianus u pasua nga Septimius Severus. [29] Pas hyrjes së tij në Romë, Septimius njohu Pertinax si një perandor legjitim, ekzekutoi ushtarët që e vranë atë, dhe jo vetëm bëri presion në Senat për ta hyjnizuar dhe për t'i siguruar atij një funeral shtetëror, [30] por gjithashtu miratoi njohjet e tij të Pertinax si pjesë e emrit të tij. [31] Për disa kohë, ai mbajti lojëra në përvjetorin e ngritjes së Pertinax dhe ditëlindjen e tij. [32]

Reputacioni historik

Redakto

Reputacioni historik i Pertinax është kryesisht pozitiv, duke filluar me vlerësimin e Cassius Dio, një historian dhe senator i cili ishte një koleg i Pertinax. Dio i referohet atij si " një njeri i shkëlqyeshëm dhe i drejtë " [33] cili shfaqi " jo vetëm njerëzimin dhe integritetin në administratat perandorake, por edhe menaxhimin më ekonomik dhe konsideratën më të kujdesshme për mirëqenien e publikut ". [18]

Miratimi i Dio nuk është i pakualifikuar, megjithatë. Ai e pranon, që ndërsa disa do ta quanin vendimin e Pertinax, për t'u përballur me ushtarët që do ta përfundonin duke e vrarë atë " fisnik ", të tjerët do ta quanin atë " të pakuptimtë ". [25] Ai është gjithashtu kritik ndaj gjykimit të Pertinax kur erdhi shpejtësia me të cilën ai u përpoq të reformonte tepricat e mbretërimit të Commodus duke sugjeruar që një qasje më e zbutur do të kishte më pak të ngjarë të rezultojë në vrasjen e tij. [34]

Pertinax diskutohet te Princi nga Niccolò Machiavelli. Duke diskutuar rëndësinë e një princi, që nuk urrehet, Machiavelli siguron Pertinax si një shembull, se si është aq e lehtë për një sundimtar të urrehet për veprime të mira sesa për ato të këqija. Megjithëse e përshkroi atë si një njeri të mirë, Machiavelli e konsideroi një gabim përpjekjen e Pertinax për të reformuar një ushtarak që ishte mësuar të "jetonte i lirshëm", pasi frymëzoi urrejtjen e tyre ndaj tij, e cila çoi në përmbysjen dhe vdekjen e tij. [35]

Pertinax përshkruhet nga eseja e David Hume e Kontratës Origjinale si një " princ i shkëlqyeshëm " që zotëron një modesti të nënkuptuar kur, me mbërritjen e ushtarëve që kishin ardhur për ta shpallur atë perandor, ai besoi se Commodus kishte urdhëruar vdekjen e tij. [36]

Gjatë debatit mbi ratifikimin e Kushtetutës Amerikane, politikani i Virxhinias John Dawson, në konventën ratifikuese të shtetit të tij në 1788, foli për " vrasjen mizore" të Pertinax nga Garda Pretoriane si një shembull i rrezikut të krijimit të një ushtrie të përhershme. [37] [38]

Në kulturën popullore

Redakto

Pertinax, ishte pseudonimi i gazetarit francez André Géraud ( 1882–1974 ). [39]

<i id="mw3A">Romanitas</i>, një roman i trilluar i historisë alternative i Sophia McDougall, mbretërimi i Pertinax është pika e divergjencës. Në historinë e përcaktuar nga romani, komploti kundër Pertinax, u pengua dhe Pertinax prezantoi një seri reformash, që do të konsolidonin Perandorinë Romake në një shkallë të tillë, që ajo të ishte akoma një fuqi e madhe në shekullin 21. [40]

Referime

Redakto

 

Referime

Redakto

Burimet primare

Redakto

Burimet dytësore

Redakto
 • Birley, Anthony (2005). The Roman Government of Britain. Oxford University Press. ISBN 9780199252374. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Campbell, Brian (2005). "The Severan dynasty". përmbledhur nga Alan K. Bowman; Peter Garnsey; Averil Cameron (red.). The Cambridge Ancient History XII: The Crisis of Empire, A.D. 193–337 (bot. 2nd). Cambridge University Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Elliot, Simon (2020). Pertinax: The Son of a Slave Who Became Roman. ISBN 9781784385255. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Gibbon, Edward (1788). The History of the Decline and Fall of the Roman Empire. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Meckler, Michael L. (1997). "Pertinax (193 A.D.)". De Imperatoribus Romanis. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2007. Marrë më 1 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Pococke, Edward (1853). The History of the Roman Empire from the Time of Vespasian to the Extinction of the Western Empire. London. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

Linqe te jashtme

Redakto
Stampa:S-off
Parardhësi 
L. Calpurnius Piso
Consul of Rome
175 (suffect)
With: Didius Julianus
Pasardhësi 
T. Vitrasius Pollio
Parardhësi 
Ulpius Marcellus
Governor of Britain
c. 185 – 187
Pasardhësi 
Unknown, then Clodius Albinus
Parardhësi 
Popilius Pedo Apronianus
Consul of Rome
192
With: Commodus VII
Pasardhësi 
Q. Pompeius Sosius Falco
Titujt udhëheqës
Parardhësi 
Commodus
Roman emperor
193
Pasardhësi 
Didius Julianus

[[Kategoria:Vdekje - Shekulli II]] [[Kategoria:Lindje - Shekulli II]]

 1. ^ Cooley, Alison E. (2012). The Cambridge Manual of Latin Epigraphy. Cambridge University Press. fq. 494. ISBN 978-0-521-84026-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Dio, 74:3
 3. ^ Historia Augusta, Pertinax, 1:1
 4. ^ Historia Augusta, Pertinax, 1:6
 5. ^ Historia Augusta, Pertinax, 2:1
 6. ^ a b c d Birley (2005).
 7. ^ Historia Augusta, Pertinax, 2:4
 8. ^ Meckler (1997).
 9. ^ Historia Augusta, Pertinax, 3:3
 10. ^ Dio, 74:4
 11. ^ Historia Augusta, Pertinax, 3:10
 12. ^ Historia Augusta, Pertinax, 4:1
 13. ^ Victor, 18:2
 14. ^ a b c Campbell (2005).
 15. ^ Historia Augusta, Pertinax, 4:5
 16. ^ Dio 74:6 (accurate)
 17. ^ Gibbon (1788).
 18. ^ a b Dio, 74:5
 19. ^ Historia Augusta, Pertinax, 7:8
 20. ^ Kenneth W. Harl (1999). "Roman Currency of the Principate". Tulane University. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2008. Marrë më 1 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Zosimus, 1:8
 22. ^ a b Dio, 74:8
 23. ^ Historia Augusta, Pertinax, 10:4
 24. ^ Historia Augusta, Pertinax, 11:1
 25. ^ a b Dio, 74:9
 26. ^ Historia Augusta, Pertinax, 11:7
 27. ^ Dio, 74:10
 28. ^ Glay, Marcel le; Voisin, Jean-Louis; Bohec, Yann le (2001). A History of Rome. Përkthyer nga Nevill, Antonia (bot. Third). Oxford, UK: Blackwell Publishing. fq. 369–372. ISBN 1-4051-1083-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Dio, 74:17:4
 30. ^ Historia Augusta, Pertinax, 15:1
 31. ^ Historia Augusta, Pertinax, 15:2
 32. ^ Historia Augusta, Pertinax, 15:5
 33. ^ Dio, 74:1
 34. ^ Dio, 74:10.
 35. ^ Machiavelli – The Prince, Ch. XIX.
 36. ^ Hume – Essays, Moral, Political, and Literary, II.
 37. ^ Graham, John Remington (2009). Free, Sovereign, and Independent States: The Intended Meaning of the American Constitution. United States: Pelican Publishing. fq. 139. ISBN 9781589805897. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Richard, Carl J. (1994). The Founders and the Classics: Greece, Rome, and the American Enlightenment. United States: Harvard University Press. fq. 103. ISBN 0-674-31426-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "The Press: Pertinax Goes Home". Time (në anglishte amerikane). 15 tetor 1945. ISSN 0040-781X. Marrë më 26 mars 2018.(kërkohet abonim)
 40. ^ McDougall, Sophia. "A Short History of the Roman Empire". Romanitas. Marrë më 26 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]