Hape menynë kryesore


Pierce Brendan Brosnan OBE (dekoruar) lindi më 16 maj 1953. Është një aktor dhe producent irlandez, që tani e ka nënshtetësinë amerikane. Ai është i njohur për portretizimin të James Bond-it në katër filma: GoldenEye, Tomorrow Never Dies, The World Is Not Enough dhe Die Another Day.

Pierce Brosnan
PierceBrosnanCannesPhoto2.jpg
Pierce BrosnanCannes.
Informacione personale
Ditëlindja 16 maj 1953
Vendlindja Drogheda, County Louth, Irlanda
Faqja zyrtare piercebrosnan.com

FilmografiaRedakto

SeriaRedakto

Viti Seria Roli Shënime
1981 The Manions of America Rory O'Manion miniseri
1982-1987 Remington Steele Remington Steele
1984 Nancy Astor Robert 'Bob' Gould Shaw miniseri
1988 Noble House Ian Dunross miniseri
1989 Around the World in Eighty Days Phileas Fogg miniseri

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Pierce Brosnan – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale


  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.