Posušje (kroate shqiptim: [pɔsuːʃjɛ]) është qytezë dhe komunë në Bosnje dhe Hercegovinë. Ajo është e vendosur në Kantonin Hercegovina Perëndimore, një njësi federale e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Emri Redakto

Emri Posušje rrjedh nga suša[1] (fjale boshnjake dhe kroate për thatësirën). Fusha e Posušjes ka qenë historikisht një zonë e thatë me probleme ne furnizimin me ujë. Problemi ishte zgjidhur me ndërtimin e liqenit artificial në Tribistovo në vitin 1989.[2]

Popullsia/demografia Redakto

Komuna Redakto

Përbërja Etnike
Viti Kroatët  % Serbët  % Muslimanët  % Jugosllavët  % Të tjerët  % Gjithsej
1971 16,778 99.38% 58 0.34% 15 0.08% 8 0.04% 23 0.13% 16,882
1981 16,298 99.04% 34 0.20% 15 0.09% 71 0.43% 37 0.22% 16,455
1991 16,963 99.00% 9 0.05% 6 0.03% 26 0.15% 130 0.75% 17,134

Qyteti Redakto

Regjistrimit i fundit i popullsisë i kryer në vitin 2013 tregoi se popullsia e qytezes Posušje ështe rreth 6.000 banorë.

Pozita Redakto

Posušje është 29 km[3] nga Široki Brijeg, 54 km[4] nga Mostar,10 km[5] nga Imotski dhe 71 km[6] nga Makarska.

Lidhje të jashtme Redakto

43°28′N 17°20′E / 43.467°N 17.333°E / 43.467; 17.333

Referime Redakto

  1. ^ http://www.opcina-posusje.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=41
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2009. Marrë më 26 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ Michelin route planner[lidhje e vdekur]
  4. ^ Michelin route planner[lidhje e vdekur]
  5. ^ Michelin route planner[lidhje e vdekur]
  6. ^ Michelin route planner[lidhje e vdekur]