Rock am Ring është një 1985 mbi Nürburgring (pranë qytetit të vogël të Adenau, Eifel, Rheinland-Pfalz) të mbajtura gjeni festivalit muzikë.

Histori

Redakto

Çdo vit 70.000-85.000 spektatorë Festivali tre-ditor. Organizator i ngjarjes është Agjencia MLK Koncert (gjerm.: MLK Konzertagentur). Pasi numri i vizitorëve në vitin 1988, e theu, asnjë festival është mbajtur deri në vitin 1991.

Në vitin 1993 Rock in Vienna mbajtur në Vjenë (Austri), i cili një vit më vonë u transferua në Mynih (Rock in Riem) dhe në vitin 1995 për të riemëruar Rock im Park. Që nga viti 1997, Festivali motra zhvillohet në bazë të FrankenstadionNuremberg.

Festivali muzikës ishte në vitin 2012 përsëri në ekuilibër si Nürburgring në prag të projektit të dështuar në shkallë të gjerë "Nurburgring 2009" u detyrua të shpallte falimentimin. Për shkak të procedurave te falimentimit u hap në shtetin e Rheinland-Pfalz dhe organizatorët fillimisht ishin në gjendje të bien dakord mbi një datë për festivalin në vitin 2013, kështu që MLK tërhoqi një paradë të festivalit në Mainz konsideruar.[1], një marrëveshje ndërmjet shtetit të Rheinland-Pfalz dhe MLK ka ndodhur, në mënyrë që në vitin 2013 Festivali u mbajt në rrugën e duhur.

2013 Rock'n'Heim u prezantua, e cila mbahet çdo vit në Hockenheimring.

Pjesëmarrje Grupes muzikës

Redakto
Center Stage (Rock am Ring)
Friday, 7 Saturday, 8 Sunday, 9

Thirty Seconds to Mars
Fettes Brot
Cro
Paramore
Fun.
Imagine Dragons
The Strypes

The Prodigy
Volbeat
Stone Sour
The Bosshoss
Airbourne
Papa Roach
Hacktivist

Green Day
Sportfreunde Stiller
Kraftklub
Simple Plan
Bad Religion
Royal Republic
All Time Low

Të gjitha grupet muzikore konfirmuar: Thirty Seconds to Mars, Green Day, The Prodigy, Fettes Brot, Volbeat, Stone Sour, Sportfreunde Stiller, Simple Plan, The Killers, Paramore, All Time Low, Fun., Imagine Dragons, Papa Roach, Korn, Limp Bizkit, Bullet For My Valentine, Amon Amarth, A Day to Remember, Bring Me the Horizon, Asking Alexandria, The Bosshoss, Airbourne, Bush, Hacktivist, The Bloody Beetroots, Hurts, Phoenix, Tocotronic, Biffy Clyro, Stereophonics, Kate Nash, Selig, Bosse, Kraftklub, Bad Religion, Royal Republic, Seeed, Casper, The Wombats, ASAP Rocky, Five Finger Death Punch, Coheed And Cambria, Coal Chamber, Escape The Fate, Newsted dhe Pierce the Veil.

Center Stage (Rock am Ring)
Friday, 1 Saturday, 2 Sunday, 3

Linkin Park
Soundgarden
Gossip
Kasabian
Cypress Hill
The Subways
Tribes

Metallica
Billy Talent
Tenacious D
Refused
Enter Shikari
Shinedown
Gojira

Die Toten Hosen
The Offspring
Dropkick Murphys
Dick Brave & The Backbeats
Donots
King Charles

Të gjitha grupet muzikore konfirmuar: As I Lay Dying, Anthrax, Awolnation, Billy Talent, Crystal Castles, Deichkind, DevilDriver, Dick Brave and the Backbeats, Die Toten Hosen, Donots, Enter Shikari, Evanescence, Example, Gossip, Gojira, Guano Apes, Kasabian, Keane, KoRn, The Koletzkis, Killswitch Engage, Lamb of God, Lexy & K-Paul, Linkin Park, Machine Head, Marilyn Manson, Metallica, MIA., Motörhead, The Offspring, Opeth, Periphery, Shinedown, Skrillex, Soundgarden, Tenacious D, The Subways, and Trivium

Redakto
  Commons: Rock am Ring – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referimet

Redakto
  1. ^ Ursula Samary: Rhein-Zeitung: Keine Planungssicherheit am Nürburgring: Legendäres Festival Rock am Ring auf der Kippe[lidhje e vdekur] (Gjermanisht)