Rolle është qytet në Kantonin VaudZvicër. Rolle ndodhet në veriperëndim të Liqenit të Gjenevës mes Nyonit dhe Lausanne. Rolle ndodhet rreth 30 kilometra në verilindje të Gjenevës.

Rolle
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Rolles
Vendndodhja
Rolle is located in Zvicra
Rolle
Rolle

Koordinatat: 46°27′V 06°20′L / 46.450°V 6.333°L / 46.450; 6.333

Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Kantoni Vaud
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.74 km2
Lartësia 376 m (m.n.d.)
Popullsia 6,109 banorë
Dendësia 2,200 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.rolle.ch

DemografiaRedakto

Sipas vitit 2000, shumica e popullsisë flasin frëngjisht si gjuha e tyre e parë. Gjuha e dytë është portugalishtja, ndërsa anglishtja është gjuha e tretë. 178 njerëz flasin gjermanisht, 162 njerëz flasin italisht dhe 3 njerëz flasin romanisht.

Sipas vitit 2000, 1899 njerëz kanë qenë të parmartuar, ndërsa 1848 të martuar dhe 214 njerëz të divorcuar.