Sardara (Sàrdara) është një komunë në Italiprovincën Sud Sardenjas, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 56.23 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 163 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 4.076 banorë[2].

 Sardara
Qytet
noform
Pamje nga Sardara
Vendndodhja
 Sardara is located in Itali
 Sardara
 Sardara
39°36′47″V 8°49′16″L / 39.613°V 8.821°L / 39.613; 8.821Koordinatat: 39°36′47″V 8°49′16″L / 39.613°V 8.821°L / 39.613; 8.821
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Provinca Sud Sardenjas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 56.23 km2
Lartësia 163 m (m.n.d.)
Popullsia 4.076 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal   09030
Prefiksi   070
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


ReferimeRedakto

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Sardara – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale