Segariu (Segarìu) është një komunë në Italiprovincën Sud Sardenjas, në rajonin Sardenja. Ka sipërfaqe prej 16.69 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 129 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 1.205 banorë[2].

Segariu
Popullsia
 • Gjithsej1,205
{{{postal_code_type}}}
  09040
Faqja zyrtare Faqja e komunës

ReferimeRedakto

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016 Arkivuar 11 mars 2019 tek Wayback Machine

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Segariu – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale