Shëngjini

qytet në Shqipëri, në Qarkun e Lezhës

Koordinatat: 41°29′06″V 19°21′14″L / 41.4849°V 19.3538°L / 41.4849; 19.3538

Shëngjini
Shëngjini
Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Lezhës
Rrethi Rrethi i Lezhës
Targat e automjeteve LE
Popullsia 3,764 banorë
Prefiksi telefonik +355 (0) 281
Aeroporti Nënë Tereza km nga Shëngjini
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Salvador Kaçaj (PS)
Partia udhëheqëse Aleanca Arbnore Kombëtare
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Shëngjini është qytezë turistike në qarkun e LezhësShqipërinë veri-perëndimore. Qyteti dallohet për portin e tij dhe për plazhin i gjërë. Shëngjini ndodhet rreth 7 km në perëndim të Lezhës dhe ka një popullsi prej 4,000 banorë.

HistoriaRedakto

Qeveria e Nolit e pas revolucionit të qershorit 1924 i vuri emrin Qyteti Uillson qytetit të Shëngjinit në nder të presidetit të SHBA-ve Woodrow Wilson. Emërtimi u mbajt deri në kohën e komunizmit.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Shiko edhe këtëRedakto