Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeografia e Gjermanisë"

v
Robot: ndryshime kozmetike
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.251.118 (diskutimet) në versionin e fundit nga Luckas-bot.)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
|}
 
== Hidrografia ==
Gjermaninë e përshkojnë lumenjtë Ren (Rajna), Ems, Vezer dhe Laba. Rrjedhi prej pjesëve jugore të shtetit dhe gravitojnë në Detin e Veriut. Uji relativisht i mjaftueshëm gjat vitit, pjerrtësia e vogël, mundësia e mirë për lidhje me kanale I kanë mundësuar të shfrytëzohen për lundrim. Ujërat jugorë i mbledh Danubi, i cili Gjemaninë e lidhë me shum shtete të Evropës së Mesme
=== Pasuritë natyrore ===
{{evropa-gjeo}}
 
[[CategoryKategoria:Gjeografia e shteteve të Evropës|Gjermani]] [[Category:Gjermani]]
 
[[Kategoria:Gjermani]]
[[Category:Gjeografia e shteteve të Evropës|Gjermani]] [[Category:Gjermani]]
 
[[an:Cheografía d'Alemanya]]