Ndryshimi mes inspektimeve të "Dushanbe"

18 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
→‎top: clean up, replaced: {{Qytete → {{Qytet, |qyteti = → |Qyteti =, |emblema = → |Stema_figura =, |vendndodhja = → |harta_foto = , |popullsia using AWB
v (U zëvendësua Dushanbe-view.gif me Dushanbe-view.png)
v (→‎top: clean up, replaced: {{Qytete → {{Qytet, |qyteti = → |Qyteti =, |emblema = → |Stema_figura =, |vendndodhja = → |harta_foto = , |popullsia using AWB)
{{QyteteQytet
|qytetiQyteti = Dushanbe
|emblema Stema_figura = Coat of Arms of Dushanbe.png
|vendndodhjaharta_foto = Tajikistan location map.svg
|sheshiPamje = Dushanbe-view.png
|popullsiaPopullsia = 679,400
|dëndësiaDendësia =
|sipërfaqjaSipërfaqja = 124.6 km2 (48.1 sq mi)
|cilishtetShteti = [[Taxhikistani]]
|cilirretheQarku = Taxhikistani Perëndimor
|adresaekuvenditAdresa e kuvendit =
|numriipostesKodi Postal =
|prefiksiPrefiksi =
|faqezyrtareekuvenditWebFaqja = [www.dushanbe.tj]
|kryetari Kryetari i Bashkisë = Mahmadsaid Ubaydulloyev
|partiaudheheqesePartia udhëheqëse = Partia Demokrtaike Popullore (Taxhikistan)
|shënimShënim =
}}
'''Dushanbe''' (Tajik: Душанбе, Dushanbe, Dyushambe deri në 1929, Stalinabad deri në 1961), është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i [[Taxhikistani]]. Qyteti në vitin 2008 numëronte 679.400 banorë. Dushanbe do të thotë "e hënë" në Tajik, emri pasqyron faktin se qyteti u rrit në faqen e një fshati që fillimisht popullohej vetëm ditën e hënë sepse atëherë hapej tregu.