Dallime mes rishikimeve të "Massachusetts Institute of Technology"

v
rregullim gramatikor
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(shtova infobox)
v (rregullim gramatikor)
 
[[Image:Great Dome, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge MA.jpg|thumb|right|283x283px]]
'''Instituti i Teknologjisë Massachutsettsi Massachusetts''' ([[anglisht|en]]: Massachusetts Institute of Technology, '''MIT''') është një [[universiteti|universitet privat]] hulumtimi i ndodhur në Cambridge, [[Massachusetts]]. MIT ka pesë shkolla dhe një kolegj, që përmban një total prej 32 departamentesh akademike, me një drejtim të theksuar të kërkimit shkencor dhe teknologjik.
 
Themeluar nga William Barton Rogers në 1861 në përgjigje të industrializimit në rritje të Shteteve të Bashkuara, universiteti adoptoi modelin e universiteteve Europiane dhe i kushtoi rëndësi udhëzimeve laboratorike që nga fillimi. Kampusi i tij prej 68,0 hektarësh u hap në vitin 1916 dhe shtrihet mbi 1.6 km përgjatë bregut verior të lumit Charles. Kërkuesit e MIT janë përfshirë në përpjekje për të zhvilluar kompjutera, radarë, dhe guidanca inerciale në lidhje me kërkimet ushtarake gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës së Ftohtë. Në 60 vitet e fundit, disiplinat arsimore të MIT janë zgjeruar përtej shkencat fizike dhe inxhinierike në fusha si biologjia, shkenca e trurit, ekonomia, filozofia, linguistika, shkencat politike, dhe menaxhimi.