Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeravica"

1 byte added ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj (3) duke përdorur AWB
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 178.175.85.146) dhe riktheu rishikimin 1337009 nga Roboti Tung)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj (3) duke përdorur AWB)
[[Skeda:Gjeravica during the night.jpg|thumb|250px|Gjeravica gjatë natës.]]
 
'''Gjeravica''' me 2.656 m lartësi mbidetare është maja më e lartë në [[Alpet Shqiptare]] (Bjeshkët e Nemuna)në pjesën e Kosovës, edhe pse lartësia e vërtetë mund të jetë për disa metra më e madhe, ende e pakonfirmuar nga GPS. Radhitet si maja e tretë pas majës së malit Korab dhe Jezercit i cili gjendet në Alpet Shqiptare dhe ka lartësinë 2764 metra, [[Majamaja e Korabit|Mali i Korabit]] 41º48'N-20º30'E).
[[Skeda:Gjeravica_Kosovo.jpg|thumb|left]]
Kjo maje malore gjendet në perëndim të Kosovës, gjegjësisht në vargmalet e Bjeshkëve të Nemuna që ndajnë kufirin shtetëror të komunës së Deçanit me Shqipërinë. Majamaja e Gjeravicës i takon territorit të komunës së Deçanit dhe afër saj gjendet edhe maja tjetër Gusani që me lmd radhitet menjëherë pas Gjeravicës, Gusani ka lmd 2639 m. Majamaja e Gjeravicës gjendet në gjerësinë gjeografike veriore 42.53° dhe 20.13° të gjatësisë gjeografike lindore.
 
Kjo është njëra nga atraksionet turistike më të vizituara nga alpinistët e shteteve të ndryshme që nga viti [[1975]].
== Lidhje të Jashtme ==
http://www.summitpost.org/mountain/rock/173204/-272-eravica.html
 
{{KO-gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Male në Kosovë]]
 
 
{{KO-gjeo-cung}}
37.617

edits