Ndryshimi mes inspektimeve të "Rafael Márquez"

16 bytes removed ,  4 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Maj → maj (2), Qershor → qershor, Korrik → korrik duke përdorur AWB
v (zevendesim, replaced: një futbollistë → një futbollist using AWB)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Maj → maj (2), Qershor → qershor, Korrik → korrik duke përdorur AWB)
| nationalcaps2 = 111
| nationalgoals2 = 12
| club-update = 29 Korrikkorrik 2013
| nationalteam-update = 12 Qershorqershor 2012
}}
 
'''Rafael Márquez''' (i lindur më [[13 Shkurtshkurt]] [[1979]]) është një futbollist meksikan i cili luan aktualisht për skuadrën [[Club León]] në [[Liga MX]]. Ai mund të luaj si qëndër–mbrojtës ose si mesfushor–mbrojtës.
 
Ai ka shpenzuar më shumë se 1 dekadë duke luajtur në [[Franca|Francë]] dhe [[Spanja|Spanjë]]. Ai ka fituar shumë tituj me [[AS Monaco FC|Monacon]] dhe [[FC Barcelona|Barcelonën]]. Pasi fitoi [[UEFA Champions League|Champions Leaguen]] me [[FC Barcelona|Barcelonën]] në vitin 2006, ai u bë meksikani i parë në histori që fiton këtë trofe.
===Monaco===
 
Në vitin 1999, Márquez u transferua tek [[AS Monaco FC|Monaco]] për 7 Milion [[Euro|€]]. [[AS Monaco FC|Monaco]] kishte dërguar vëzhgues për të parë atë dhe [[Pablo Contreras|Pablo Contrerasin]]in gjatë turnamentit të [[Copa América]]. Pasi e panë Márquezin duke luajtur, ata i blenë të dy lojtarët. Në sezonin e parë, [[AS Monaco FC|Monaco]] u bë kampione e [[Ligue 1]]. Në vitin 2003, Márquez u ble nga gjigjandët e [[FC Barcelona|Barcelonës]].
 
===Barcelona===
 
Në sezonin e parë me [[FC Barcelona|Barcelonën]], Márquez luajti 21 ndeshje, me skuadrën që e mbylli sezonin në vendin e dytë. Gjatë sezonit të dytë, ai lëvizi nga qëndra e mbrojtjes në pozicionin e tij natyral (mesfushor–mbrojtës) për shkak të dëmtimeve të [[Thiago Motta]], [[Edmílson]] dhe [[Gerard López]]. Atë vit, [[FC Barcelona|Barcelona]] fitoi titullin e 17 në histori, ajo e fitoi më 14 Majmaj 2005 pas barazimit 1–1 kundër [[UD Levante|Levantes]]. Pas një dëmtimi në gjurin e tij të majtë, ai u kthye pas një muaji për të luajtur kundër [[AC Milan|Milanit]] në ndeshjen e parë të gjysmës–finales së [[UEFA Champions League|Champions Leagues]] në [[San Siro]], [[FC Barcelona|Barcelona]] fitoi me rezultatin 0–1.
 
[[Kategoria:Lindje 1979]]
[[Kategoria:Futbollistë në Ligue 1]]
[[Kategoria:Futbollistë në La Liga]]
[[Kategoria:Futbollistë në Majormajor League Soccer]]
[[Kategoria:2002 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë]]
[[Kategoria:2006 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë]]
37.617

edits