Ndryshimi mes inspektimeve të "Pankreasi"

57 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Skeda Pankreas.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej INeverCry)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Pancreas.jpg|thumb|250px|Pankreasi]]
'''Pankreasi''' ([[Greqishtja e lashtë|greq]]. pan = krejt, mbarë; kreas = mish) është një [[gjëndëra|gjëndër]] në bark (abdomen) që lëshon një lëng tretës (lëngun pankreatik) në zorrën dymbëdhjetëgishtore (duodenum) përmes [[Duktit pankreatik]]. Pankreasi prodhon disa [[hormonet|hormone]] të rëndësishme: [[Insulina|insulinën]], [[Glukagoni|glukagonin]], [[Somatostatina|somatostatinën]], [[hormonet tretës#Sekretina|sekretinën]], [[Pankreocymina|pankreociminën]] etj.Pankreasi edokrin prodhon hormonin insulin dhe glukagonin
 
== Ndërtimi ==
Anonymous user