Ndryshimi mes inspektimeve të "Prodhimi"

6 bytes removed ,  2 vjet më parë
Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 92.60.31.6, Marbott dhe 77.28.126.55) dhe riktheu rishikimin 1562002 nga Liridon
(Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 92.60.31.6, Marbott dhe 77.28.126.55) dhe riktheu rishikimin 1562002 nga Liridon)
'''Prodhimi''' është përdorimi i [[Makina|makinës]], [[Mjeti|mjeteve]] dhe punës për të prodhuar mallra për përdorim ose shitje. Termi mund t'i referohet për një gamë të gjërë të veprimtarisë njerëzore, prej te prodhimet [[Artizanati|artizanale]] deri te [[Prodhimit i teknologjisë së lartë|teknologjia e lartë]], por është më së shpeshti aplikohet në prodhimet [[industriaIndustria|industriale]]le, në të cilat lëndëve të para janë shndërruar në mallra të përfunduar në një shkallë të madhe.
 
[[Skeda:Prodhimi Cikli i jetes.PNG|right|400px]]
Mallrave të tilla të përfunduar mund të përdoren për prodhimin e produkteve të tjera, produktet më komplekse, të tilla si [[aeroplani]], pajisje shtëpiake, [[Automobili|automobilat]] ose shiten për tregtarët me shumicë, të cilët i shesin për shitësit e tjerë, të cilët pastaj i shesin për "[[konsumatori|konsumatorët]]".
 
ProdhimiProdhim i merr e kthen në të gjitha llojet e [[Sistemi ekonomik|sistemeve ekonomike]]. Në ekonominë e tregu të lirë, prodhim drejtohet zakonisht në drejtim të [[prodhimi masiv|prodhimit masive]] të [[produkti (biznes)|produkteve]] për shitje tek [[Konsumatori|konsumatorët]] në një fitim. Në ekonominë kolektive, prodhimi më shpesh udhëhiqet nga shteti për të furnizuar qendra të planifikuara ekonomike.
 
'''Prodhimi''' modern përfshin të gjitha proceset e ndërmjetme të nevojshme për prodhimin dhe integrimin e komponenteve të prodhimit. Disa industri, të tilla si prodhimi i [[Fabrikimi (gjysmëpërçues)|gjysmëpërçuesve]] dhe [[Fabrikimi (metalet)|çelikut]] përdorin termin ''fabrikim''.
 
Sektori i prodhimit është i lidhur ngushtë me [[Inxhinieria|Inxhinierinë]] dhe [[Dizajni industrial|dizajnin industrial]]. Shembuj të prodhimeve kryesore në [[Amerika Veriore|Amerikën Veriore]] përfshijnë [[General Motors Corporation]], [[General Electric]], dhe [[Pfizer]]. Shembuj në Europë përfshijnë [[Volkswagen Group]], [[Siemens]], dhe [[Michelin]]. Shembuj në Azi përfshijnë [[Toyota]], [[Samsung]], dhe [[Bridgestone]].
 
 
== Historia dhe zhvillimi ==
== Proceset prodhuese ==
 
== Kategoria prodhuese == mirupafshim
 
== Teori ==
*[http://www.mfg.com/en/mfgwatch/ MFGWatch - Quarterly Survey of North American Manufacturers ] {{en}}
*[http://www.eef.org.uk/default.htm - EEF, the manufacturers' organisation - industry group representing uk manufacturers ] {{en}}
 
 
 
{{Teknologjia}}