Ndryshimi mes inspektimeve të "Kitara"

18 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{per permiresim}}
 
[[Skeda:Guitar 1.jpg|thumb|200px|Kitara klasike "Di Giorgio"]]
'''Kitara''' është një instrument muzikor i familjes [[kordofone]]. Kitara standarde ka 6 tela, por edhe kitarat me 4 ,7,8,9 ,10,11,12, 13 18, tela jane ne dispozicion. Dy familjet kryesore te kitares jane [[kitarat elektrike]] dhe [[kitarat akustike]]. Tre lloje kryesore te kitares akustike jane kitare klasike (me fije najloni), kitare me tela celiku dhe kitare archtop.
Vihuela spanjisht ose (ne italisht) "viola da mano", si nje kitare, instrument i shekujve 15 dhe 16, eshte konsideruar shpesh te kete nje ndikim te madh ne zhvillimin e kitares moderne. Ajo kishte gjashte kurse (zakonisht), akordimin si lahute dhe nje trup si kitare. Kjo ishte edhe me e madhe se kitarat bashkekohore me kater kurse. Deri ne fund te shekullit te 15 disa vihuelas filluan te luheshin me nje hark, duke çuar ne zhvillimin e violes. Deri ne shekullin e gjashtembedhjete te ndertimit vihuela kishte shume te perbashketa me kitaren moderne, me vet nje brinje te lakuar, se sa me violat, dhe me shume si nje version me i madhe se kitarat bashkekohore me kater kurse. Vihuela e gezoi vetem per nje kohe te shkurter popullaritetin ne Spanje dhe ne Itali gjate nje epoke e dominuar kudo ne Evrope nga lahuta, dokumenti i fundit muzikor per kete instrument i takon vitit 1576. Nderkohe kitare baroke me 5 kurse, i cili u dokumentua ne Spanje nga mesi i shekullit 16, ka gezuar popullaritet, sidomos ne Spanje, Itali dhe France nga fundi i shekullit te 16 te mesi i shekullit 18. Per çudi, ne Portugali, fjala vihuela perdorej per te referuar kitares, ndersa Guitarra nenkuptonte kitaren "Portugeze", nje loj cittern-i.
 
== '''Llojet e kitarave''''' ==
=== Kitarat akustike ===
{{Kryesore|Kitara akustike}}